Home / Bota / Dëbimi i diplomatëve amerikanë, SHBA: Rusia nuk ka justifikim

Dëbimi i diplomatëve amerikanë, SHBA: Rusia nuk ka justifikim

Ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov tha të enjten se do të kundërpërgjigjeshin ndaj secilit vend që mori masa kundër Moskës, duke larguar po aq diplomatë. Më shumë se 20 shtete dëbuan diplomatë rusë, pasi Britania e Madhe akuzoi haptazi Moskën për përfshirje në helmimin me agjent nervor të ish-spiunit Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia, në 4 mars.

Fushatës iu bashkua edhe Shqipëria, e cila, pasi thirri ambasadorin rus në Tiranë, Aleksandër Karpushin, urdhëroi largimin e dy diplomatëve: Sekretari i Parë i ambasadës, Aleksey Balashov dhe Vladislav Filippov, atasheh ushatarak.

Ambasadori reagoi pas këtij vendimi dhe kërkoi shpjegime se pse ishin bërë publikë emrat e diplomatëve të dëbuar.

Leave a Reply

%d bloggers like this: