Home / Bota / Spanjë, bie qeveria konservatore e Rajoy

Spanjë, bie qeveria konservatore e Rajoy

Mariano Rajoy ka humbur votëbesimin në Parlament duke humbur kështu dhe qeverinë. Ai do të zëvendësohet nga rivali socialist Pedro Sanchez, i cili ka premtuar zgjedhje të reja në vjeshtë të këtij viti.
Kryeministri i qendrës së djathtë, i cil ka qenë në këtë detyrë që prej 2011, u largua pas një seri skandalesh korrupsioni që përfshiu qeverinë e tij dhe solli dorëheqje të ministrave.

Grupi i qendrës së majtë, PSOE i Sanchez u mbështet nga grupi Podemos, një një sërë partish të vogla rajonale në mocionin e mosbesimit që rrëzoi dhe qeverinë e Rajoy.

Sipas sistemit spanjoll, votimi i mosbesimit gjithashtu duhet të propozojë një kryeministër të ri për të zëvendësuar atë që largohet, dhe tashmë frenat e qeverisë do i ketë në dorë Sanchez.

Leave a Reply

%d bloggers like this: