Home / Bota / Kupa e Botës 2018: Shpallen fituesit e Këpucës së Artë dhe Dorezës së Artë

Kupa e Botës 2018: Shpallen fituesit e Këpucës së Artë dhe Dorezës së Artë

Kapiteni i Anglisë, Harry Kane, e ka fituar Këpucën e Artë pasi e ka mbyllur Kupën e Botës si golashënuesi më i mirë.

Ndërkohë, portieri i Belgjikës, Thibaut Courtois, e ka marrë çmimin Doreza e Artë si portieri më i mirë, transmeton Gazeta Express.

Kane është anglezi i dytë që shpallet golashënuesi më i mirë në një Kupë Bote, pas Gary Lineker, i cili i shënoi gjashtë gola në Botërorin 1986.

Mbappe dhe Griezmann, të cilët shënuan në fitoren e Francës 402 ndaj Kroacisë, e mbyllen kampionatin me nga katër gola secili, dy më pak se Kane që kishte gjashtë.

Denis Cheryshev i Rusisë, Cristiano Ronaldo i Portugalisë dhe Romelu Lukaku i Belgjikës përfunduan me nga katër gola, po ashtu.

Leave a Reply

%d bloggers like this: