Home / Politika / Përgjimi i “shantazhit” për pronat; Denar Biba pranon bisedën: Është e pjesshme

Përgjimi i “shantazhit” për pronat; Denar Biba pranon bisedën: Është e pjesshme

Pas publikimit ne media te audiopërgjimit, ku degjohej ish kreu i KQZ Denar Biba qe shantazhon gjyqtarin shqiptar të Strasburgut, Ledio Bianku për te ndikuar mbi proceset gjyqësore qe ka qeveria shqiptare per pronat ne Strasburg, vjen edhe reagimi Bibes.
Denar Biba, që është edhe kandidat për në Gjykatën Kushtetuese, pranon bisedën me Biankun, por shpjegon se metafora e trenit i referohej atij vetë dhe jo gjyqtarit. Ai thotë se materiali i publikuar është tendecioz dhe i publikuar fragmentalisht duke e shkëputur nga konteksi.

“Në asnjë lloj rrethane nuk ka qenë ndërhyrje e paligjshme. Të dalë biseda e plotë dhe e pacensuruar dhe do të kuptohet që ka qenë biseda mes dy miqsh që ndahen dhe bisedat e punës. Më ka dhënë mendime, i kam kuptuar. Vazhdoj të jem i habitur për këtë lloj dembelizmi dhe kërkon të bëjë opozitë me çdo gjë. Asnjë lloj shantazhi dhe asnjë lloj ndërhyrje. I shpjegoja ish pedagogut tim përse kishte nevojë Shqipëria të merrte këtë shtyrje. Nuk e kuptoj se kush përfiton, sepse as opozita nuk përfiton nga kjo. Të dalë audio e plotë e paprerë. Nuk ka absolutisht asgjë. Çdo shkëputje dhe montim”.

“Mos bëni dedektivin me mua, s’është nevoja. Une e kam takuar mikun tim Ledi Bianku, nder te tjera edhe ne viziten zyrtare prane GJEDNJ, ku isha pjese e delegacionit te kryesuar nga ish zv kryeministri i kohes. Metafora e trenit ishte ne pergjigje te pyetjes qe Bianku me beri mua se “perse pranova detyrën e kryetarit te KPP”, duke qene se ishte ne dijeni te aspirates sime per Gjykaten Kushtetuese”.

One comment

 1. ky biaku apo dinaku, esht treguar i pabes. i pa fytyr, nje bised miqesore, midis tij dhe zotit biba, mbas kater vitesh, kerkon ta kethej ne kauz politike, ne3 interes te pd qe e ka kandiduar psi perfaqesues te shqiperis ne gjukaten nderkombetare te te drejtave te njeriut.
  ben mir qe mbron interesat e qytetareve, por a i theret mendjes ky zoteri, se konfiskimi i pasuris te ish pronareve ka ndodhur para 60 vitesh, nga regjim,i komunist i diktatorit hoxha dhe shqiptaret po paguajn harxhet e ati sistemi.
  cfaj kan shqiptaret sot, qe kjo gjukat u jep te drejt pronareve, kur demshperblimi e pronareve esht disa her me i madh se buxheti i shtetit.
  a mendon binaku, se duke vepruar si me pallatin e vjerit te kryetarit aktual te pd, lulezim bashea, qe ne vend te pergjiogjej dhe te denohej per pushtimin e nje pjese toke publike dhe nje pjes deti, qe ai ciban kanroz duhej prish per qellie publike, ndikimi i bashes dhe i dinakut, ben qe taksapagusit shqiptar . tu paguajn ketyre matarpazeve gjakpires 14 milion ero. vetem se biaku nderhyri ndoshta jasht rradhe te miratohej kerkesa e lulit, apo e vjerit te tij.
  binaku duhet ta dij, se sa e veshtir esht te kompesosh ne vler monetare, gjith pronaeret e ligjeshem, po te ishte e leht i kishte likujduar edhe qeveria berisha, por ska mundesi, sesspse buxheti i shtetit shqiptar esht i vogel, niveli io jetes te qytetareve shqiptar esht nen nivelin e minimumit jetik, nderkoh kerkohet zhvillim i ekonomis, infrastruktures, aresimit, shendetesis, mirqenjes socjale, forcimit te mbrojtjes, policis etj.
  te gjitha keto kerkojn para. prandaj qeveria aktuale kerkon qe likujdimi i pronareve te behet hap mbas hapi.
  opozita ne pergjithesi, per qellime politike, e ben kauz kete bised miqesore, i jep njgjyr politike, kerkon ta coi ne zero gjendjen financjare, pa llogaritur pasojat katastrofale qe ju behen qytetareve, sepse sido qe te ndodhe pushtetaret kan mar e kan vjedhur sa, se din sa kan dhe sdin ku ti fshehin, po etja per te mar pushtetin sa me par ua ka eresuar syt, mjafton per ta qe kjo qeveri te bjer.
  prandaj vellezer e motra shqiptare, kjo tellallje, sesht gje tjeter vecse nje histori e babales 2.
  sqarimi publik i zotit biba, deshmon per nje bised miqesore dhe te ndercme, e panedcme esht pohimi i binakut, qe me vrap shkoi dhe i raportoi xit, se qeveria shqiptare po i ben presjon. turp me te madh nuk ka.
  kushdo qeveri te jet ne pushtet, krahas te drejtes te ish
  pronareve qe fitojn gjyqin, me apo pa te drejt, i duhet te vendos nje raport te drejt, midis interesave kombetare per zhvillimin ekonomik dhe ritjen e miqenjes te qytetareve dhe likujdimit te ish pronareve.
  qytetaret qe fitojn gjyqet duhet te mirkuptojn e dhe cdo qeveri, per marjen e demshperblimit, ne apesir dhe koh te ndryshme, sepse smundet te falimentoi shteti ne piken 0, se i do qefi opozites dhe berishes e bashes monikes, te marin pushtetin sa me par, qe te pasurohen akoma me shum, nga cjan pasuruar ne kuriz te shqiptareve. kete strategji , sdo ta pranojn vet ish pronaret dhe qytetaret shqiptar, qe presin me padurim te riten rrogat, pensjonet, te sigurohet minimumi jetik per cdo qytetar, si gjith vendet e evropes ku duam te aderojm.
  harxhet i paguan populli, prandaj, kerkohet toleranc e mirkuptim, jo nxjtje per perfitime politike.

Leave a Reply to Partroti Cancel reply

%d bloggers like this: