Home / Bota / Stërvitja “Vostok-2018”: 297 mijë trupa ruse “zbarkojnë” në Siberi

Stërvitja “Vostok-2018”: 297 mijë trupa ruse “zbarkojnë” në Siberi

Ai theksoi se stërvitjes do t’i bashkohen edhe njësi të Kinës dhe Mongolisë. Gerasimov u shpreh se muajin e kaluar kanë përfunduar kontrollet e të gjitha njësive dhe ka theksuar gjithashtu se “Qëllimi kryesor Vostok 2018 është për të kontrolluar nivelin e përgatitjes së vërtetë të njësive”.

Ndërsa zv.ministri rus i Mbrojtjes, Aleksandr Fomin, tha se stërvitja aktuale e forcave të armatosura të Rusisë nuk përfshin asnjë kundërshti apo agresion kundër NATO-s.

Vostok-2018, do të jetë stërvitja ushtarake e Rusisë me pjesëmarrjen më të lartë, e dyta pas stërvitjes “Zapad-81” e cila është mbajtur në vitin 1981 në periudhën e Bashkimit Sovjetik.

Leave a Reply

%d bloggers like this: