Home / Politika / Presidenti Meta dekreton ministër të Brendshëm Sandër Lleshin, reagon Rama e Basha

Presidenti Meta dekreton ministër të Brendshëm Sandër Lleshin, reagon Rama e Basha

Tre orë para se të skandonte afati Kushtetues, Presidenti Ilir Meta dekretoi rreth orës 21: 00 të së premtes, Sandër Lleshin si ministër të Brendshëm duke zgjidhur kështu ngërçin e krijuar për një nga anëtarët më të rëndësishëm të qeverisë dhe një moment delikat sa i takon situatës së rendit në vend.

Në mesditë, kreu i shtetit e paralajmëroi këtë vendim, pasi dekretoi nxjerrjen në lirim të Gjeneral-Brigade, Sandër Lleshit.

Kjo ishte edhe arsyeja që Ilir Meta nuk e firmosi propozimin e parë të Kryeministrit për zotin Lleshi, lëvizje kjo që solli një krisje me mazhorancën socialiste, për të cilën Rama uroi që të mos shkonte në thyerje.

Dekreti i Metës për Sandër Lleshin pritet të votohet të enjten që vjen në Parlament dhe pas betimit në Presidencë, nis detyrën si Ministër i Brendshëm.

Leave a Reply

%d bloggers like this: