Home / Ekonomia / Simboli i krizës/ Rektori i Universitetit të Tiranës merr… 11 rroga e honorare në muaj

Simboli i krizës/ Rektori i Universitetit të Tiranës merr… 11 rroga e honorare në muaj

Pedagogët në shumicë janë jo vetëm të korruptuar, por shumë prej tyre marrin edhe rroga të shumëfishta. Rasti më flagrant është ai i rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

Ai merr plot 11 rroga në muaj, duke qenë se bën pjesë në borde dhe këshilla të ndryshme.

Njësoj si ai, është edhe Dhori Kule.

Mynyr Koni është:

Rektor i Universitetit të Tiranës.

Pedagog pranë Fakultetit të Ekonomisë.

Nënkryetar i Këshillit Drejtues të Autoritetit Portual Durrës.

Kryetar i Këshillit të Statistikave.

Anëtar i Këshillit Bashkiak Tiranë

Anëtar i Këshillit të Qarkut dhe KRRT Qarkut Tiranë.

Këshilltar i Dhomës së Tregtisë.

Anëtar i Këshilli i Arsimit të Lartë dhe Shkencës dhe Komisioni i Vlerësimit të Titujve Akademikë.

Anëtar i Bordit në Agjencia e Kërkimit Teknologjisë dhe Inovacionit.

Anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Anëtar i Këshillit të Profesorëve të Universitetit të Vlorës 

One comment

 1. Duke u njohur me pasurit dhe parat qe marin keta bandit, qe markan nga 10 e 11 rroga mujore ne muaj, te krijohet pershtypja se keta hajdut me xhufka, se kan mendjen ne fakulitetet , ku mungesat per studentet, per jettes normale, auditore, biblioteka laboratore, ompjutera libra e punime shkencore mungojn, por mendokan dit e nat, ku te zen nonje qoshe e te perfitojnj llomka nga parat e shqiptareve.
  Keto sjellje e veprime prej makutesh, hajdutesh, duhet ndeshkuar, jo vetem me perjashtim nga puna dhe ofiqet qe mbajn, por edhe tu sekuastrohet pasuria, sepse SHqiperia, ska mbetur ne doren e Konit dhe kules dhe gjakpiresve te tjer, qe u kan pir gjakun studenteve dhe prinderve, qe heqin kafshaten e gojes per shkollimin e femive, duke i ngelur qellimisht edhe ata student qe jan te pregatitur, vetem e vetem, te paguajn pa ta marin apo tu japin nota fiktive.
  Ky esht krimi dhe shkaterimi ne themel i aresimit, te mesem e te lart ne SHqiperi.
  U lumte studenteve qe i demaskuan me emra publikisht, disa prej tyre, por or ka edhe te tjer, qe studentet hezitojn tu nxjerin emrat.
  Kjo esht fatkeqesi kombetare, te shkaterosh te ardhmen e intelegjences, pa te cilen vendi sperparon dot.
  Prandaj esht urgjente, qe, te gjitha universitetet e vendit ton, te behet riorganizim i rektoreve, dekaneve, pedagogeve, per te ndar njeher e mir kashten nga gruri , Besojm dhe shpresojm, se ne vendin ton ka me dhjetra, akademik, profesor, dinjitoz, me tituj dhe grada shkencore , qe sjan sevil te partive politike dhe
  i pushteteve pushteteve te tyre dhe sdote mendojn si keta zoraxhinj, qe bredhin sa ne nje parti ne tjeteren, per te mar llomka nga parat e shqiptareve me gjithfar menyrash e qoshesh, ku ka para, pa menduar per studentet, kushtet e jeteses, te mesimit bashkekohor te studenteve.
  I zente sa me par ligji dhe haku i qytetareve shqiptar, keta matrapaz te babezitur, hajdut te felliqur, qe i katandisen studentet dhe universitetet, ne cedhe koorupsjoni.

Leave a Reply

%d bloggers like this: