Home / Bota / Reformistët properëndimor – fitues të zgjedhjeve në Estoni
Kaja Kallas, leader of the liberal Reform Party reacts after winning Estonia's general election in Tallin, in the night from March 3 to 4, 2019. - Estonia's opposition liberal Reform party won the general election, outpacing centre-left Prime Minister Juri Ratas's party and a surging far-right buoyed by a backlash from mostly rural voters in the Baltic eurozone state. Led by former MEP Kaja Kallas, Reform garnered 28.8 percent of the vote, well ahead of Ratas's Centre party on 23 percent, with the far-right EKRE more than doubling its previous election score at 17.8 percent, according to full results on Estonia's official state elections website. (Photo by Raigo PAJULA / AFP) (Photo credit should read RAIGO PAJULA/AFP/Getty Images)

Reformistët properëndimor – fitues të zgjedhjeve në Estoni

Partia Reformiste e qendrës së djathtë, fitoi zgjedhjet parlamentare të së dielës në Estoni, por nuk ka vende të mjaftueshme që do t’i siguronin qeverisje pa lidhur koalicion me ndonjërën nga partitë rivale.

Reformistët e udhëhequr nga ish ligjvënësja, Kaja Kallas, fituan 29 për qind të votave, të ndjekur nga partia e Qendrës së kryeministrit Juri Ratas, që fitoi 23 për qind të votave.

Të dyja partitë janë zotuar se do ta mbajnë larg pushtetit Partinë konservative Popullore të Estonisë (EKRE), e cila fitoi 18 për qind të votave.

Në vitin 2007, Estonia u bë një nga vendet e para të botës që u godit nga një sulm kibernetik i Rusisë. Që nga periudha e sulmit, Estonia është shndërruar në një ndër vendet që konsiderohen si më të avancuarit teknologjikisht në botë.

Shtetasit e Estonisë votojnë në mënyrë elektronike dhe komunikojnë në të njëjtën mënyrë me politikanët. Gjithashtu, ligjvënësit mund të iniciojnë projektligje në mënyrë elektronike.

Forca kryesore e këtij avancimi teknologjik është “e-Estonia”, një projekt unik që ndërlidh qeveritarët me qytetarët.

Përgjatë pjesës më të madhe të historisë së tij, ky vend baltik me vetëm 1.3 milionë banorë, është dominuar dhe shfrytëzuar nga vendet fqinje më të mëdha. Analistët thonë se tashmë projekti “e-Estonia” ka ndihmuar estonezët të lënë pas të shkuarën.

Leave a Reply

%d bloggers like this: