Home / Bota / BRUKSEL-Ursula von der Leyen zgjidhet presidente e KE-së dhe Christine Lagarde presidente e BQE

BRUKSEL-Ursula von der Leyen zgjidhet presidente e KE-së dhe Christine Lagarde presidente e BQE

Pas shumë përpjekjeve, për mosdarkotësi midis Parisit dhe Berlinit, krerët e Bashkimit Europian ranë dakord dje në Bruksel mbi emërimet në postet kyçe të Unionit. Kështu, ministrja e Mbrojtjes e Gjarmanisë, gjermania Ursula von der Leyen do të jetë në krye të Komisionit Europian dhe francezja, Christine Lagarde, deri tani prej disa vitesh drejtore Ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar, do të jetë si presidente e Bankës Qendrore Europiane e cila do të zëvëndësojë italianin Mariao Dragi.

“Këshilli Europian ra dakord mbi drejtimin drejtuesit e rinj të institucioneve europiane”, njoftoi presidenti i Këshillit, Donald Tusk në “Twitter”. Kryeministri i Belgjikës, Belgu Charles Michel do të marrë postin e presidentit të Këshillit Europian.  Kurse spanjolli, Josep Borrell është përcaktuar si shefi i diplomacisë europiane duke zëvëndësuar italianet Mongerini.

Po kush janë dy femrat me më shumë pushtet në Evropë, gjermania Ursula von der Leyen dhe francezja Christine  Lagarde?

Më 2 korrik 2019, Ursula von der Leyen u emërua nga Këshilli Evropian në postin e Presidentit të Komisionit Evropian. Nëse konfirmohet nga Parlamenti Evropian, ajo do të jetë gruaja e parë dhe gjermanja e parë që nga Walter Hallstein që do të mbajë këtë post. Ursula Gertrud von der Leyen ka lindur në Ale Bild, më 8 tetor 1958, është një politikane gjermane që shërben si ministër i Mbrojtjes që nga viti 2013. Ajo është Anëtare e Unionit Kristian Demokratik të qendrës së djathtë (CDU) gruaja e parë në historinë gjermane që ka mbajtur këtë post.  Ajo është ministri i vetëm që ka shërbyer vazhdimisht në kabinetin e Angela Merkelit që kur mori detyrën në vitin 2005, si Ministër i Çështjeve Familjare dhe Rinisë 2005-2009, Ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale 2009-2013 dhe Ministre e Mbrojtjes që nga viti 2013.

Christine  Lagarde ka lindur më 1 janar 1956 është një avokate dhe politikane francez  e cila ishte Drejtor Ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar që nga viti 2011. Më herët ka mbajtur postet e ministrive të ndryshme në Qeverinë e Francës: ajo ka që Ministre e Ekonomisë, Financave dhe Industrisë 2007-2011, Ministre e Bujqësisë dhe Peshkimit në vitin 2007 dhe Ministre e Tregtisë 2005-2007. Lagarde ishte gruaja e parë që u bë Ministre e Financave të një ekonomie të G8 dhe është gruaja e parë që kryesoi FMN. Një avokat i njohur, Lagarde ishte kryetari i parë femër i firmës ndërkombëtare Baker & McKenzie, midis viteve 1999 dhe 2004. Më 16 nëntor 2009, Financial Times e renditi atë më të mirë të ministrave të Financave në Eurozonë.  Më 28 qershor 2011, ajo u emërua Drejtor Menaxhues i ardhshëm i FMN-së për një mandat pesëvjeçar, duke filluar më 5 korrik 2011, duke zëvendësuar francezin tjetër Dominique Strauss-Kahn. Emërimi i saj ishte  emërimi i 11-të radhazi i një europiani që kryeson FMN. Në vitin 2014, Lagarde u rendit i 5-të më i fuqishëm në botë nga revista Forbes. Ajo u rizgjodh me konsensus për një mandat të dytë pesëvjeçar, duke filluar nga 5 korriku 2016, duke qenë kandidati i vetëm i emëruar për postin e drejtorit menaxhues të FMN. Në vitin 2018, Forbes e renditi në vendin e tretë në listën e 100 grave më të fuqishme në botë.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: