Home / Kronika / Gazetarja që përhapi lajmin e tërmetit: Ma ndryshuan tekstin, s’e kam shkruar unë!

Gazetarja që përhapi lajmin e tërmetit: Ma ndryshuan tekstin, s’e kam shkruar unë!

Gazetarja mohon që të ketë shkruar një lajm të tillë, por akuzon se është modifikuar dhe shpërndarë me foto.

Në fakt ndryshe nga Syri, fake news i të cilit është lexuar dhe fotografuar direkt nga portali, në rastin e shkrimit te Danjela Grricës qarkullon vetëm fotografia e titullit që ka brenda lajmi fals për një tërmet 6 ballë të parashikuar për në orën 23.30 të natës së mbrëmshme. Në fund të titullit kishte si emër të autorit atë të Daniela Gricas.

“Nuk e di! Nuk e di kush, pse, çfarë kërkoi ai apo ajo që modifikoi atë foto. Sepse ai nuk është një lajm, i shpërndarë me link, është një foto e modifikuar me fotoshop që përhapi panik” shprehet ajo.

Lajmi qe qarkulloi me emrin e gazetares Daniela Grica
Mbrëmjen e djeshme portali Syri.net publikoi një fake news duke përhapur panik për një tërmet në 23.30 me një fuqi 6 ballë, pra me i fortë se ai i te shtunës. Lajmi u përhap në të gjithë mediat sociale duke nxjerrë njerëzit të alarmuar në rrugë.

Portali pranë Berishës dhe Metës e hoqi më pas lajmin, ndërsa solli reagimin e fortë dhe të menjëhershëm të strukturave shtetërore, që e cilësuan si përgjegjësi penale! Bashke me Daniela Grricen policia shoqëruan në Komisariat edhe gazetarin e “Syri.Net” Aurel Rakipllari.

Leave a Reply

%d bloggers like this: