Home / Kronika / Presidenti i UEFA-s konferencë për shtyp: Futbolli shqiptar ka shumë talente, Shqipëria duhet të kalojë më tej

Presidenti i UEFA-s konferencë për shtyp: Futbolli shqiptar ka shumë talente, Shqipëria duhet të kalojë më tej

Aleksandër Ceferin, president i UEFA-s, ndodhet në kryeqytet ku është i ftuar nderi për të inauguruar impiantin më të ri në Shqipëri, “Air Albania Stadium”.
Numri një i qeverisë së futbollit europian ka pasur një agjendë të ngarkuar teksa fillimisht u takua me kryeministrin Rama, vizitoi më pas nga pranë “Shtëpinë e Futbollit”, u dekorua nga Presidenti Meta ndërsa tashmë është përpara mediave në një konferencë për shtyp:
“Gjithçka fillon nga investimi në infrastrukturë, skuadrat duhet të jenë më të forta. Futbolli shqiptar ka shumë talente, Shqipëria duhet të kalojë më tej. Me kryeministrin Rama do diskutojmë më tej, sonte jemi të përqëndruar diku tjetër”.
Më tej Ceferin tha se “futbolli është shumë i rëndësishëm, duhet të edukojmë fëmijët lidhur me racizmin. UEFA ka një politikë të tolerancës 0 të racizmit, ne nuk kemi polici. Pa mbështetjen e qeverisë nuk mund të luftojmë idiotët. Kjo nuk është një çështje që ndodh vetëm në Evropën lindore, ndodh kudo, raste të tilla kemi parë dhe me Italinë.
E vetmja gjë që mund të bëjmë është të edukojmë shoqërinë dhe kryesisht fëmijët”

Leave a Reply

%d bloggers like this: