Home / Ekonomia / Tërmeti/ Avionë emergjence nisen nga Italia dhe Greqia, Franca dhe Turqia në gatishmëri

Tërmeti/ Avionë emergjence nisen nga Italia dhe Greqia, Franca dhe Turqia në gatishmëri

Avionë me skuadra special janë nisur nga Italia dhe Greqia për në vendin tonë, për të ndihmuar autoritetet për të trajtuar problemet e shkaktuara nga tërmeti me magnitutë 6.4. Kryeministrat Giuseppe Conte dhe Kyriakos Mitsotakis kanë njoftuar homologun Edi Rama për avionët e nisur.
Ndërkohë, presidenti francez, Macron dhe ai turk, Erdogan, i kanë shprehur Ramës gatishmërinë për çdo nevojë që do të ketë Shqipëria.
Të gjitha ambasadat e huaja kanë shprehur që herët gatishmërinë për autoritetet shqiptare.
Reagimet e Edi Ramës në Twitter:
Të gjithë miqtë e Shqipërisë po aktivizohen me shpejtësi🙏Kryeministri Conte e kryeministri Mitzotakis nisën avionët me skuadrat speciale🙏Presidenti Macron e Presidenti Erdogan më shprehën gatishmërinë për çdo nevojë🙏Ambasadat e BE/SHBA kanë njoftuar qysh herët gatishmërinë🙏
Qysh herët më ka telefonuar edhe Presidenti Thaçi, i cili ka aktivizuar skuadrat speciale të FSK drejt zonave të krizës emergjente për nxjerrjen e njerëzve ende nën rrënoja🙏Vazhdojnë kontaktet, ndërkohë që në terren po bëhet gjithçka e mundur në pikat ku kushtet janë më të rënda.
Kryeministri i Malit të Zi, Markoviç, njoftoi se një skuadër speciale mbështetje për të dëmtuarit po niset drejt Shqipërisë dhe po njësoj, një tjetër skuadër mbështetëse nga Serbia e specializuar në raste emergjencash, po niset drejt vendit tonë, më komunikoi Presidenti Vuçiç.
Kancelarja Merkel ka vënë në lëvizje mekanizmin e ndihmës në emergjencë🙏
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zaev, dhe Kryeministri i Bullgarisë, Borisov, shprehën gatishmërinë për të aktivizuar mekanizmat e tyre të ndihmës.

Leave a Reply

%d bloggers like this: