Home / Arte / Libri / Flanagan fiton çmimin ”The Man Booker Prize” 2014

Flanagan fiton çmimin ”The Man Booker Prize” 2014

aaa772Romancieri australian, Richard Flanagan fitoi çmimin prestigjioz ”The Man Booker Prize” për librin “The Narrow Road to the Deep North”, i frymëzuar nga eksperienca e babait të tij si i burgosur në luftën e japonezëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Vepra tregon historinë e Dorrigo Evans, një kirurg i ndaluar në një kamp pune të ushtrisë japoneze në linjën e hekurudhës mes Tajlandës dhe Birmanisë, njohur si ”hekurudha e vdekjes”.
“Dy temat e mëdha që prej origjinës së letërsisë janë dashuria dhe lufta. Ky është një roman i mrekullueshëm mbi dashurinë dhe luftën”, deklaroi Anthony Grayling, president i jurisç gjatë dhënies së çmimit në Londër.

”Është libri që Richard Flanagan kishte lindur të për skruar”, theksoi ai. Richard Flanagan, 53 vjeç, është australiani i tretë që fiton çmimin ”The Man Booker Prize”, që përfshin një trofe dhe një shumë prej 50 000 stërlinash (63 000 euro).

Flanagan ka studiuar për letërsi në universitetin e Oxford-it, ku hyri me një bursë studimi pas la shkollën në moshën 16-vjeçare. Ai ka shkruar libra historik para se të kalonte në vepra artistike.
”The Man Booker Prize” është një prej çmimeve më prestigjiozë të letërsisë në botë.

Leave a Reply

%d bloggers like this: