Home / Politika / ‘Bild’ fshiu artikullin për Bashën dhe lobimin 675 mijë $ në SHBA, Balla: Demokratët të sqarojnë pse janë në regjistrat e DASH. Ja artikulli i plotë BILD-i

‘Bild’ fshiu artikullin për Bashën dhe lobimin 675 mijë $ në SHBA, Balla: Demokratët të sqarojnë pse janë në regjistrat e DASH. Ja artikulli i plotë BILD-i

Pasi publikoi dje një shkrim të gazetës gjermane ‘Bild’, e cila akuzonte PD dhe Lulzim Bashën se ka lobuar kundër integrimit të Shqipërisë në BE, vjen sërish një reagim nga kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla. Në një prononcim për mediat Balla u pyet për faktin se cili ishte komenti i tij tani më që prestigjiozja gjermane e kishte fshirë artikullin e saj që gjendjen online, ndërsa ai tha se socialistët nuk kishin asnjë qëndrim për këtë fakt.

Ai tha se ka shumë media botërore që kanë publikuar lajmin në lidhje me çështjen e lobimit rus, si dhe përfshirjen e Bashës dhe PD në këtë proces. Balla tha se PD duhet të japë llogari se pse emri i saj gjendet në regjistrat e Departamentit Amerikan të Shtetit.

“PS nuk ka asnjë qëndrim, qw është fshirë apo është lexuar, se kush e ka lexuar, e kush e ka kuptuar një shkrim të caktuar në një media të caktuar. Janë pafund media botërore që kanë shkruar për këtë çështje, për një çështje për të cilën edhe tani që flasim po të hyni në departamentin amerikan e Drejtësisë do të gjeni dokumentet. Pse është publikuar nga shumë media, është pandëshkueshmëria.

Pozicioni im personal dhe jo vetëm, pasi e kam ndjekur që prej ditës së parë që është publikuar, Basha ka gënjyer publikun shqiptar. Ju keni qenë që keni transmëtuar live Lulzim Bashën që thoshe; 500 mijë dollarë i kishte mbledhur nga 100 dashamires te shqiptarëve te Amerikës. Njëri thotë se ka paguar, tjetri jo. Këtë çështje sqaroheni me gazetën (fakti se pse u fshi artikulli nga Bild). Nuk është vetëm një, por disa gazeta botërorë që shkruajnë për këtë çështje. Që nga Neë York time, e The Times. Prandaj këtë bëjani pyetje gazetës përkatëse. Unë do të ripostojë në Fb tim çdo shkrim që vë gishtin në një plagë. Është në nderin e PD dhe jo të Bashës, që të shpjegojë arsyen se pse emri i saj gjendjet në librat, regjistrat e DASH për shumat përkatëse. Hyni dhe do i gjeni këto deklarime. Ne e kemi thënë se në kuadër të një reformë të rëndësishme elektorale që po ndërmarrim. Duhet të forcojmë legjislacionin që lidhet me partitë politike. Ai duhet të jetë transparent. Ajo që ka ndodhur me rastin për përfshirjes së një kompanie ofshore, që ka paguar me emër në Bashës, tek një lobist në dëm të Shqipërisë, është i papranueshëm. Ky është fakt. PD ka domosdoshmëri që të sqarojë se pse emri i saj gjendjet aty”, tha Balla.

Artikulli i plotë BILD-i gjerman:

Me gjithë pengesat, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ende shpreson të udhëheqë vendin e tij drejt BE. Në vendin e tij, megjithatë, ai gjithashtu ka rezistencë. Opozita shqiptare, e udhëhequr nga Partia Demokratike e Shqipërisë (PDSH), po përpiqet me të gjitha forcat të rrëzojë kryeministrin socialist. Përdoren jo vetëm mjete demokratike: Fushatat e dyshimta në internet, dokumentet e nxjerra dhe regjistrimet komprometuese janë shpërndarë qëllimisht. Me sa duket është një nga lobistët më me ndikim në botë. Sipas dokumenteve të Departamentit të Drejtësisë të SHBA, strategu politik i zënë kanadez Nick Muzin mbështet kundërshtimin e Shqipërisë.

Rrjeti i Nick Muzin

Rrjetet e Muzin shtrihen përtej të gjitha kufijve dhe në një larmi sistemesh politike. Lista e klientëve të lidhur me të është ‘mbresëlënëse’. Ai mbështeti republikanët George Ë. Bush, Ted Cruz, John McCain dhe madje edhe Donald Trump në fushatën zgjedhore në SHBA. Në 2017 ai u punësua nga vendi i Gjirit Persik, Katarit. Në emër të Emirit, ai do të përmirësonte marrëdhëniet e vendit arab me delegacionin Trump dhe me komunitetin hebre në Shtetet e Bashkuara. Misioni dështoi. Për shkak se Muzin nuk u regjistrua në agjencinë e Departamentit të Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara FARA si këshilltar i një shteti të huaj, atij iu desh të hiqte dorë nga Katari. Ndërkohë, klienti tjetër: Opozita shqiptare, e cila dëshiron të parandalojë pranimin e Shqipërisë në BE nën kryeministrin aktual me të gjitha forcat – dhe kostoja e përdorimit të Muzin padyshim që kushton shumë.

675,000 euro për përdorim të-BE

Sipas dokumenteve nga agjensia amerikane FARA, Muzin duhej të merrte 675,000 euro për misionin e tij tremujor. Informacioni vjen nga vetë ai. Shuma e tarifës dhe origjina e parave tani e vënë klientin në vështirësi. Lulzim Basha, drejtuesi i Partisë Demokratike Shqiptare, kishte nënshkruar kontratën me Muzin. Një tarifë prej 25,000 dollarë ishte rënë dakord tre herë. Sidoqoftë, shumë më tepër u paguan. Për këtë arsye, hetimet ndaj liderit të opozitës Basha filluan në Shqipëri në qershor. Ai vetë mohon se ka shpërdoruar para ose nuk i ka taksuar ato, flet për një fushatë të ndyrë dhe akuzon akuzuesit se janë të korruptuar. Po nga kanë ardhur paratë për Muzin?

Më poshtë është në dosje:

Muzin vetë konfirmoi pagesën e fondeve për autoritetin amerikan FARA. Në një raport të mëvonshëm FARA, kompania që u shfaq si klient ishte një kompani që ndan kutinë e saj të postës në Rrugën St. Vincent në Edinburgh, Skoci me 1200 ndërmarrje të tjera: Biniatta Trade LP. Gjurmët e Tregtisë Biniatta çojnë diku nëpër botë: nga Skocia përmes Belize-Amerikës së Jugut – dhe prej andej në Rusi.

Përkundër këtij zgjerimi global, kompania ka më pak para se çdo fillim biznesi: Sipas regjistrit britanik të biznesit, Biniatt Trade ka një kapital aksionesh prej 100 £. Ajo që revista amerikane “Mother Jones” zbuloi në mes të vitit, sjell PDSH-në shqiptare dhe drejtuesin e saj të opozitës Lulzim Basha për të shpjeguar më tej vështirësitë. Sepse prapa Biniatta Trade është një rrjet i ndërmarrjeve të mbivendosur – në fund të të cilit ka disa njerëz me ndikim të biznesit nga Rusia. Njëri prej tyre është Evgeny Sheremetyev. Ai zotëron aksione në disa kompani ruse. Të paktën njëri prej tyre merr urdhra nga qeveria ruse. Për kryeministrin shqiptar Edi Rama, është një provë e qartë që Rusia është prapa përpjekjeve të lobistit të lartë Nick Muzin. Në fakt, Rusia ka pak interes për afrimin e Shqipërisë me BE. Pranimi do të dobësonte më tej ndikimin e rusëve në Ballkan. Në një deklaratë zyrtare, Partia Demokratike Shqiptare tha: “Partia Demokratike nuk ka pasur lidhje direkte ose indirekte me individë ose kompani ruse”. Një deklaratë që, duke pasur parasysh lidhjet e dokumentuara midis PDSH-së, lobistit më të lartë dhe biznesmenëve rus, nuk është shumë ndriçuese.

 

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: