Home / Rajoni / Protesta masive në Bullgari, presidenti kërkon dorëheqjen e kryeministrit për korrupsion

Protesta masive në Bullgari, presidenti kërkon dorëheqjen e kryeministrit për korrupsion

Presidenti bullgar Rumen Radev i ka bërë thirrje qeverisë së Boyko Borisov dhe kryeprokurorit të japin dorëheqjen. Ai tha se kjo ishte mënyra e vetme për të zvogëluar tensionet në rritje politike që çuan në protesta masive në të gjithë vendin.

Radev tha se “bullgarët e epokave të ndryshme dhe përkatësisë politike po kërkojnë rivendosjen e shtetit të së drejtës dhe lirive themelore civile që janë shkelur sistematikisht në vitet e kaluara.” “Zemërimi është i madh. Ka vite që grumbullohet dhe nuk mund të shtypet me frikë dhe forcë,” tha Radev në një fjalim televiziv.
Radev, president i zgjedhur në vitin 2016 me votat e Partisë Socialiste, ka kritikuar hapur qeverinë e qendrës së djathtë, duke e akuzuar atë për korrupsion, mungesë drejtësie dhe duke penguar lirinë e fjalës.
Mijëra bullgarë dolën në rrugët e Sofjes duke kërkuar dorëheqjen e Borisov dhe kryeprokurorit Ivan Geshev, duke i akuzuar ata për korrupsion dhe lidhje me grupet kriminale.
Protestat shpërthyen këtë javë kur Geshev urdhëroi një kontroll në zyrën e presidentit dhe arrestimin e dy bashkëpunëtorëve të një të dyshuari për dhunim. Borisov u bë kryeministër në 2009 dhe mandati i tij i tretë skadon në mars.

Leave a Reply

%d bloggers like this: