Home / Kronika / Vrau një shtetas grek para 28 viteve, ekstradohet nga Beligjka 51-vjeçari shqiptar Muhamet Belba

Vrau një shtetas grek para 28 viteve, ekstradohet nga Beligjka 51-vjeçari shqiptar Muhamet Belba

Shqiptari Muhamet Belba i dënuar me 22 vite burg për vrasje është ekstraduar ditën e sotme nga Belgjika.
51-vjeçari është dënuar nga Gjykata e Elbasanit me 22 vite heqje lirie pasi në datë 17.02.1993, në Greqi ka vrarë një shtetas grek,  për t’i grabitur një shumë parash që kishte me vete.

Interpol Tirana

Falë bashkëpunimit dhe shkëmbimit  të informacionit mes Interpol Tiranës, Departamentit të Policisë Kriminale dhe  autoriteteve  policore në Belgjikë u bë e mundur kapja me qëllim ekstradimi e një shtetasi të  shpallur në kërkim ndërkombëtar. Nga Interpol  Tirana, në bashkëpunim me autoritetet policore në Belgjikë, është bërë ekstradimi nga Belgjika drejt Shqipërisë, i shtetasit shqiptar Muhamet Belba, 51 vjeç. Ky shtetas është arrestuar nga autoritetet policore në Belgjikë, me qëllim ekstradimin drejt Shqipërisë, në zbatim të urdhër arrestit ndërkombëtar të nxjerrë nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan e ka dënuar këtë shtetas me 22 vjet heqje lirie, për veprën penale “Vjedhje me armë me pasojë vdekjen”.  Shtetasi Muhamet Belba, në datë 17.02.1993, në Greqi, ka vrarë një shtetas grek, me qëllim grabitjen e një shume parash që kishte me vete.

Leave a Reply

%d bloggers like this: