Home / Bota / Estonia do të drejtohet për herë të parë nga një kryeministre
Kaja Kallas, leader of the liberal Reform Party reacts after winning Estonia's general election in Tallin, in the night from March 3 to 4, 2019. - Estonia's opposition liberal Reform party won the general election, outpacing centre-left Prime Minister Juri Ratas's party and a surging far-right buoyed by a backlash from mostly rural voters in the Baltic eurozone state. Led by former MEP Kaja Kallas, Reform garnered 28.8 percent of the vote, well ahead of Ratas's Centre party on 23 percent, with the far-right EKRE more than doubling its previous election score at 17.8 percent, according to full results on Estonia's official state elections website. (Photo by Raigo PAJULA / AFP) (Photo credit should read RAIGO PAJULA/AFP via Getty Images)

Estonia do të drejtohet për herë të parë nga një kryeministre

Këshilli i partisë së qendrës së djathtë, Partia e Reformës dhe këshilli i Partisë së Qendrës, kanë votuar të dielën në të mirë të bashkimit në një kabinet të udhëhequr nga Kaja Kallas, e cila drejton edhe Partinë e Reformës.

Të dyja partitë “do të formojnë qeverinë, e cila do të vazhdojë të përballet me krizën e pandemisë, do ta çojë përpara Estoninë dhe do të zhvillojë të gjitha zonat dhe rajonet e shtetit tonë”, kanë thënë këto parti përmes një deklarate.

Qeveria e re do të zëvendësojë kabinetin paraprak, i cili ka dështuar si pasojë e një skandali të korrupsionit më herët gjatë këtij muaji.

Kryeministri Juri Ratas, ka dhënë dorëheqje më 13 janar, për shkak të skandalit, mirëpo ka insistuar se ai personalisht nuk ka bërë asgjë të keqe.

Dorëheqje e tij ka rezultuar me shpërbërje të koalicionit qeveritar, andaj presidentja Kersti Kaljulaid i ka kërkuar lideres Kallas që të formojë qeverinë e re.

Kaljulaid është po ashtu presidentja e parë grua e këtij shteti.

Kaja Kallas, avokate dhe ish-ligjvënëse e Parlamentit Evropian, ka udhëhequr Partinë e Reformës prej vitit 2018.

Pjesë e kabinetit të saj do të jenë gra në pozita kyçe në Ministrinë e Drejtësisë dhe Ministrinë e Jashtme.

Leave a Reply

%d bloggers like this: