Home / Kronika / Sot Pfizer sjell 7020 doza, Rama: Jemi pranë sigurimit të një sasie dozash nga vaksina Astrazeneca

Sot Pfizer sjell 7020 doza, Rama: Jemi pranë sigurimit të një sasie dozash nga vaksina Astrazeneca

Kryeministri i vendit, Edi Rama, përmes një postimi në rrjete sociale njofton mbërritjen e 7020 dozave vaksina antiCOVID nga kontrata me Pfizer, duke shtuar më tej se jemi shumë pranë sigurimit të një sasie dozash të konsiderueshme nga vaksina Astrazeneca.
Po ashtu, Rama shkruan se nga sot do të aktivizohet skenari i parë i përfshirjes së spitaleve rajonale për përballimin e nevojës për shtrime në spital, siç njoftoi më herët edhe ministrja Manastirliu.

“Mbi 90 mijë teste të shpejta janë kryer në 54 pikat e testimit në komunitet përveç testit PCR, ndërkohë që vijon intensifikimi i përpjekjeve në terren për të këputur hallka të zinxhirit të infektimeve”, shkruan më tej.

Kryeministri Rama në facebook:

#ShqipëriaBuzëqesh🌼

🟢 Sot nis me 7020 doza lëvrimi i përjavshëm i vaksinës antiCOVID nga kontrata me Pfizer dhe intensifikimi i planit të vaksinimit, ndërkohë që jemi shumë pranë sigurimit të një sasie dozash të konsiderueshme nga vaksina Astrazeneca ✅

🟠 Aktivizohet sot skenari i parë i përfshirjes së spitaleve rajonale për përballimin e nevojës për shtrime në spital, ndërkohë që respektimi i masave kufizuese në fuqi mbetet domosdoshmëri deri në afatin e përcaktuar nga Komiteti Teknik.

⚪️ Mbi 90 mijë teste të shpejta janë kryer në 54 pikat e testimit në komunitet përveç testit PCR, ndërkohë që vijon intensifikimi i përpjekjeve në terren për të këputur hallka të zinxhirit të infektimeve.

🔴 Zotimet e atyre që thonë se vaksinat do i sigurojnë në mbledhjet e partive simotra apo që drejtojnë gishtin e akuzës ndaj qeverisë, ndërkohë që Shqipëria është një nga dy vendet e vetme në rajon që ka siguruar nisjen e vaksinimit, janë një arsye për ta neveritur politikën e futjakotësisë!

#PunëJoGjumë
#SkaKohëPërPushim

Leave a Reply

%d bloggers like this: