Home / Bota / Kjo është fushata e Qeverisë australiane që po shokon planetin (Video)

Kjo është fushata e Qeverisë australiane që po shokon planetin (Video)

kjo-euml-sht-euml-fushata-e-qeveris-euml-australiane-q-euml-po-shokon-planetin-video_hdNjë reklamë e proklamuar nga qeveria e re kontroverse e Australisë – e cila është shtypur në 17 gjuhë të botës shkruan: “Në asnjë mënyrë. Australia nuk mund të jetë shtëpia juaj”.

Gjuha “jo e mprehtë” dhe imazhi ogurzi, pjesë e programit Operacional për Kufij Sovran në Australi, u bënë afishet që patën një ndjesi globale në internet këtë javë.

Duke dashur që të tregojnë se nuk ia vlen të rrezikoni, në afishe paraqitet një varkë të vogël duke u përballur me valët kërcënuese të detit, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, kritikët tanimë e kanë vlerësuar si një fushatë anti-turistike të shekullit.

Madje ka të tillë që shkojnë edhe më tej.

Një organizatë jo fitimprurëse i është përgjigjur me zemërim fushatës, duke pretenduar se “pothuajse të gjitha vdekjet në det janë shkaktuar nga reagimet e tmerrshme të kërkimit dhe të shpëtimit të Australisë, të cilët kanë qenë të thirrura më shumë në ndalimin e anijeve, se sa kursimin e jetëve.

Kjo është sigurisht një ndryshim i dukshëm i qasjes së autoriteteve atje, për dallim nga e kaluara, transmeton Telegrafi.

Mediat, të prekur nga kjo fushatë, kujtojnë më herët vitin 1928 kur Australia reklamonte veten si një vend i mundësive – por njerëzve të cilëve iu paraqit kjo reklamë kishin preferuar të jetojnë në Britani të Madhe dhe në Evropën Veriore.

Pas Luftës së Dytë Botërore, vendi u kishte ofruar edhe emigrantëve britanikë një udhëtim me varkë për vetëm dhjetë funta britanikë për të shkuar në tokën e tyre të re të mundësive.

Tani kritikët thonë se është ironike që një vend i themeluar nga evropianët tani ka forcën që të shpall vetën si vend i kufizuar për të huajt.

Leave a Reply

%d bloggers like this: