Home / Sporti / Spanja dhe Brazili në gjysmëfinale, dorëzohet Bregu i Fildishtë

Spanja dhe Brazili në gjysmëfinale, dorëzohet Bregu i Fildishtë

Gola dhe spektakël në sfidën midis Spanjës dhe Bregut të Fildishtë, e vlefshme për një biletë për në gjysmëfinalet e Olimpiadës së Tokios. Bregu i Fildishtë ishte një hap larg kualifikimit, por u arrit në frymën e fundit nga një gol të Rafa Mir, duke humbur më pas 5-2.

Pas golit fillestar të Bailly dhe barazimit të Dani Olmo, ivorianët ishin përsëri përpara, por në momentin e fundit erdhi barazimi me firmën e sulmuesit të Wolverhampton, i cili sapo kishte hyrë. Pas golit 3-2 të Oyarzabal, sulmuesi ishte atëherë protagonist absolut në kohën shtesë me dy gola të tjerë.

Spanjollët do të sfidojnë Japoninë që u kualifikuan kundër Zelandës së Re falë penalltive. Ndeshja përfundoi 0-0, gabimet e Cacace dhe Lewis ishin vendimtare.

Mjafton vetëm një gol për Brazilin për të fituar përballë Egjiptit  dhe për të hyrë në gjysmëfinale të Olimpiadës japoneze. Goli në pjesën e parë nga Matheus Cunha, i aftë të përfitonte nga asistimi i Richarlison, ishte vendimtar për ekipin e Selecaos. Në pjesën e dytë, Dani Alves dhe shokët e tij të skuadrës u përpoqën në disa raste të dyfishonin, por pa sukses dhe në finale ata i rezistuan reagimit të egjiptianëve. Më në fund, fitorja e Meksikës mbi Korenë e Jugut ishte piroteknike me rezultatin 6-3, falë dopietave ​​të Martinit dhe Kordovës dhe golave ​​të Romos dhe Aguirres.

Leave a Reply

%d bloggers like this: