Home / Kuriozitete / Lamtumirë whiskey skocez, tani numri 1 në botë vjen nga Japonia

Lamtumirë whiskey skocez, tani numri 1 në botë vjen nga Japonia

wiski

Një tjetër mit që rrëzohet: whiskey skocez, i cili deri më tani cilësohej numri 1 në botë është rrezuar nga podiumi prej whiskey-t japonez. Njësoj si një verë italiane apo  franceze të mundej nga një kineze. E megjithatë ky është verdikti i ‘World Whiskey Bible’, superguida e drejtuar nga Jim Murray. Për herë të parë në 12 vjet që kur se kjo guidë ka dalë, whisky më i mirë në botë rezulton ai japonez, ‘Suntory Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013’, që ka arritur të marrë 97, 5 pikë nga 100.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asnjë shishe skoceze nuk ka arritur të renditen në 5 çmimet e para. Kantina ‘Yamazaki’ që gjendet afër Kyoto në Japoni ekziston që nga 1923 dhe cilësohet një xhevahir i vërtetë industrial.

 

wiski1

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: