Home / Bota / Tel Aviv, 12 pasagjerë theren me thikë në një autobus, Netanyahu fajëson palestinezët

Tel Aviv, 12 pasagjerë theren me thikë në një autobus, Netanyahu fajëson palestinezët

12 pasagjerë janë qëlluar me thikë në një autobus linje në Tel-Aviv. Kjo u bë e ditur nga radioja ushtarake, sipas së cilës autori u arratis menjëherë pas ngjarjes, por u godit më vonë dhe u ndalua. Radioja pohoi se bëhet fjalë për një atentat palestinez. Prej pasagjerëve të plagosur, 5 janë në gjendje të rëndë dhe rrezikojnë jetën.

autobusi1Zëdhënësi i policisë, Micky Rosenfeld, deklaroi se katër pasagjerë të tjerë kanë marrë plagë të lehta. Sulmuesi, i cili dyshohet se është një 23-vjeçar nga Tulkarm, në Bregun Perëndimor, u qëllua në këmbë nga policia dhe u arrestua. Incidenti ndodhi në qendër të Tel Avivit dhe forcat e sigurisë janë duke kontrolluar të gjithë zonën në ndjekje të bashkëpunëtorëve të mundshëm.

Sipas raportimeve të disa mediave izraelite, Hamasi nga Gaza e përshkroi sulmin në Tel Aviv si “heroik dhe kurajoz”.

Ndërkohë në një deklaratë të lëshuar nga zyra e shtypit, kryeministri Benjamin Netanyahu fajëson Autoritetet Palestineze për sulmin thikë.

“Sulmi në Tel Aviv është rezultat i drejtpërdrejtë i nxitjes së përhapur nga Autoritetet Palestineze ndaj çifutëve dhe shtetit të tyre. I njëjti terror përpiqet të na dëmtojë në Paris, Bruksel, dhe kudo”, thuhet në deklaratën e Netanyahut.

Sipas raportimit të disa mediave izraelite, Hamasi nga Gaza e përshkroi sulmin në Tel Aviv si “heroik dhe kurajoz”.

“Ata që nxituan për të lavdëruar këtë sulm janë të Hamasit, partnerët e Abu Mazen në qeverinë e unitetit”, vazhdoi ai, duke iu referuar Presidentit palestinez Mahmoud Abbas. “Është i njëjti Hamas që njoftoi se do të padisë Izraelin në Gjykatën Ndërkombëtare në Hagë”, ka thënë kryeministri izraelit.

Ndërkohë mediat izraelite e kanë bërë hero shoferin e autobusit, i cili sipas raportimeve ka luftuar fizikisht me agresorin dhe ka mundur të shpëtojë shumë pasagjerë duke i hedhur një sprai me piper në sy.

Leave a Reply

%d bloggers like this: