Home / Kuriozitete / Ndiheni të stresuar? Ja 4 ushqimet që duhet të shmangni patjetër

Ndiheni të stresuar? Ja 4 ushqimet që duhet të shmangni patjetër

Ne një dite jo te mire, ne tërhiqemi me shume nga gjerat e ëmbla, te yndyrshme dhe ato te kripurat. Disa prej tyre janë shume te dëmshme dhe na bëjnë akoma me keq. Mësojini cilat janë.
capucinoPatatinat
Nuk janë vetëm kaloritë e marra nëpërmjet tyre, por kripa dhe yndyrat industriale janë gjithashtu te dëmshme. Nëse doni patjetër te përtypni diçka, konsumoni karota, rrepa, etj. Janë antistres.
 
Kapucinoja
Është e vërtetë qe ne rast stresi kafeina mund ta na ngrejë humorin duke qene se stimulon aktivitetin e dopamines ne tru, por kapucinoja përbehet edhe nga qumështi i ziere shume, nga kafeja dhe nga sheqeri. Pa harruar edhe një sasi te vogël kakaoje ne fund. Një filxhan nga kjo pije mund te sjelle me shume probleme sesa qetësi. Zgjidhja do jete pirja e një tasi me lëng ku keni përzierë pak kafe me qumësht soje dhe disa copa banane. Soja përmban serotonine, hormon ky qe pakëson stresin, ndërsa banania përmban kalium i cili ju bën te jeni me pak te tensionuar.
Akullorja
Hani shpesh akullore kur jeni te stresuar? Kjo ne fakt është një ide e keqe. Laktoza do i beje zorrët me te ndjeshme dhe ëmbëlsia do rrite sasinë e sheqerit ne gjak. Zgjidhja është ngrënia e një kosi te mire pa yndyre te përzierë me fruta te kuqe te cilat janë antioksiduese dhe luftojnë stresin.
Pijet me gaz
Një pije me gaz 500ml është e barabarte me 10 copa sheqeri. Nga ana tjetër këto pije kane edhe ngjyrues te cilat sjellin probleme me funksionimin e mikrobeve te zorrëve. Kjo gjë mund te rrite edhe rrezikun për diabet te tipit 2. Zgjidhja është pirja e një tasi çaj jeshil i cili do ju qetësojë pa mase.

Leave a Reply

%d bloggers like this: