Home / Sporti / Sporti ne bote / Eto’o, futbollisti afrikan i 2010-s

Eto’o, futbollisti afrikan i 2010-s

Samuel Eto’o ka fituar edhe njëherë çmimin e futbollistit afrikan të vitit. Për mesfushorin e Interit bëhet fjalë për vlerësimin e katër me këtë titull duke shënuar edhe një rekord.

Eto’o, që është edhe kapiten i kombëtares së Kamerunit, ka lënë pas Didier Drogba dhe Asamoah Gyan, të dy pretendentë për çmimin.

Më përpara Eto’o e është cilësuar si futbollisti afrikan i vitit për tre vjet rresht nga 2003 në 2005.

Për dhënien e këtij vlerësimi kanë votuar trajnerë dhe kapitenë të 53 kombëtareve afrikane.

Leave a Reply

%d bloggers like this: