Home / Arte / Film / Nominimet për çmimet Oscars në kategoritë kryesore

Nominimet për çmimet Oscars në kategoritë kryesore

Më poshtë vijojnë nominimet për kategoritë kryesore të çmimeve Oscars, çmimi prestigjioz i kinemasë, që do të jepen të dielën dhe për të cilët filmat “Birdman” i Alejandro Inarritu dhe “Boyhood” i Richard Linklater janë favorit:

nominim-oscarsNumri më i madh i nominimeve:

– “Birdman” dhe “The Grand Budapest Hotel”: 9 nominime

– “Imitation Game”: 8 nominime

– “American Sniper” et “Boyhood”: 6 nominime

Filmi më i mirë:

– “American Sniper”

– “Birdman”

– “Boyhood”

– “The Grand Budapest Hotel”

– “Imitation game”

– “Selma”

– “Une merveilleuse histoire du temps”

– “Whiplash”

Regjisori më i mirë:

– Alejandro G. Inarritu (“Birdman”)

– Richard Linklater (“Boyhood”)

– Bennett Miller (“Foxcatcher”)

– Wes Anderson (“The Grand Budapest Hotel”)

– Morten Tyldum (“Imitation Game”)

Aktori më i mirë:

– Steve Carell (“FoxCatcher”)

– Bradley Cooper (“American Sniper”)

– Benedict Cumberbatch (“Imitation Game”)

– Michael Keaton (“Birdman”)

– Eddie Redmayne (“Une merveilleuse histoire du temps”)

Aktorja më e mirë:

– Julianne Moore (“Still Alice”)

– Rosamund Pike (“Gone Girl”)

– Reese Witherspoon (“Wild”)

– Marion Cotillard (“Deux jours, une nuit”)

– Felicity Jones (“Une merveilleuse histoire du temps”)

Aktori më i mirë në një rol të dytë:

– Robert Duvall (“Le Juge”)

– Ethan Hawke (“Boyhood”)

– Edward Norton (“Birdman”)

– Mark Ruffalo (“Foxcatcher”)

– J.K. Simmons (“Whiplash”)

Aktorja më e mirë në një rol të dytë:

– Patricia Arquette (“Boyhood”)

– Laura Dern (“Wild”)

– Keira Knightley (“Imitation Game”)

– Emma Stone (“Birdman”)

– Meryl Streep (“Into the Woods, Promenons-nous dans les bois”)

Filmi më i mirë i huaj:

– “Timbuktu” (Francë-Mauritani)

– “Ida” (Poloni)

– “Leviathan” (Rusi)

– “Tangerines” (Estoni)

– “Les nouveaux sauvages” (Argjentinë)

Filmi më i mirë i animuar:

– “Les nouveaux héros”

– “Les Boxtrolls”

– “Dragons 2″

– “Le chant de la mer”

– “Le conte de la princesse Kaguya”

Banda më e mirë origjinale:

– “Une merveilleuse histoire du temps” (Johann Johannsson)

– “The Grand Budapest Hotel” (Alexandre Desplat)

– “Imitation Game” (Alexandre Desplat)

– “Interstellar” (Hans Zimmer)

– “Mr. Turner” (Gary Yershon)

Skenari më i mirë:

– “The Grand Budapest Hotel” (Wes Anderson)

– “Birdman” (Alejandro G. Iñárritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. dhe Armando Bo)

– “Boyhood” (Richard Linklater)

– “Foxcatcher” (E. Max Frye et Dan Futterman)

– “Night Call” (Dan Gilroy)

Dokumentari më i mirë:

– “Citizenfour”

– “A la recherche de Vivian Maier”

– “Last Days in Vietnam”

– “Le sel de la Terre”

– “Virunga”

Leave a Reply

%d bloggers like this: