Home / Keshilla / Smothie detoksikant me më pak se 5 ingredientë

Smothie detoksikant me më pak se 5 ingredientë

Për këtë recetë nevojiten:

-2 gota panxhar të kuq

– 1 gotë ujë

– 2 portokalle të qëruar

– 1 panxhar i vogël, i qëruar dhe i prerë në formë kubike

– Lëngu i një gjysmë limoni

Panxhari ka shumë karakteristika që e bëjnë atë të dobishme për trupin tuaj. Midis këtyre karakteristikave  ai është një antioksidant i fuqishëm dhe i pasur me minerale të tilla si hekur dhe magnez.  Madje edhe gjethet janë përdorur për ushqim, sepse në to bollshme me beta-karoten  dhe minerale si kalciumi. Së bashku ato funksionojnë duke ndihmuar mëlçinë të pastrohet nga toksinat.

Gjithashtu përmendim dhe të mirat e agrumeve (portokallit dhe limonit të përmendur më sipër) të cilat ndihmojnë në procesin e pastrimit të trupit tonë duke i dhënë gjithashtu recetës sonë një aromë të këndshme. Kjo formë për të dehidratuar trupin tuaj është shume e dobishme për të pastruar organizmin tuaj.

Hapat që duhen ndjekur:

1. Fusni në një blender gjethet e panxharit, lëngun e limonit dhe portokallet derisa të bëhet një masë homogjene

2. Shtoni panxharin dhe përziejeni  derisa masa të behët e njëjtë

3. Shijojeni menjëherë lëngun tuaj detoksikant. Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

%d bloggers like this: