Home / Sporti / Brazili kundër Gjermanisë

Brazili kundër Gjermanisë

brazilBrazili është gjysmëfinalisti i dytë i Kampionatit Botëror, pasi në çerekfinale mposhti Kolumbinë me rezultat 2-1.

Nikoqiri ishte superior në fraksionin e parë të ndeshjes duke pasur iniciativën gjatë gjithë kohës. Goli i epërsisë erdhi pas një harkimi nga këndi të Neymar dhe topi shkoi drejt Thiago Silvas së pamarkuar, i cili realizoi (7’).

Lojtarët e Selecaos vazhduan të luanin mirë, të kishin posedimin dhe të dhuronin spektakël. Ata patën disa raste deri në fund të gjysmës së parë, por nuk arritën t’i konkretizojnë.

silva

Kolumbia nuk arriti ta gjente ritmin e vet të lojës gjatë pjesës së parë, pasi që kundërshtari po luante shumë mirë.

Në gjysmën e dytë, ra dinamika e lojës së brazilianëve dhe ishin kolumbianët ata që u angazhuan më shumë duke tentuar që ta barazonin rezultatin.

Mirëpo, David Luiz realizoi një gol fantastik nga gjuajtja e lirë (69’) duke zbehur akoma më shumë gjasat e Los Cafeteros.

Megjithatë, kolumbianët vazhduan të sulmonin dhe arritën të nxirrnin një penalti. James Rodriguez u tregua i saktë për t’i dhënë shpresa kombëtares së tij (80’).

Lojtarët e Kolumbisë u përpoqën deri në fund që ta shënonin golin e barazimit, por nuk arritën që ta dërgonin ndeshjen në vazhdime.

Në gjysmëfinale, Brazili do të luajë kundër Gjermanisë që eliminoi Francën në çerekfinale.

Leave a Reply

%d bloggers like this: