Home / Rajoni / Maqedoni, paralajmërohen protesta për ditën e sotme

Maqedoni, paralajmërohen protesta për ditën e sotme

protesta2Disa organizata jo qeveritare të shqiptarëve në Maqedoni kanë paralajmëruar protesta të tjera në të gjithë vendin, gjatë ditës së sotme për të kundërshtuar sjelljen e policisë ndaj protestuesve dy ditë më parë në kryeqytetin e Maqedonisë.

Pas protestave dramatike të cilat u zhvilluan të premten dhe të shtunën në Shkup, nëpër rrjetet sociale po shpërndahen ftesa për protesta që pritet të mbahen gjatë ditës së sotme, në shumicën e qyteteve të banuara me shqiptar.

Protestat u zhvilluan pas dhunës policore ndaj protestuesve shqiptarë dhe vendimit të Gjykatës Themelore në Shkup, që shpalli fajtorë dhe dënoi me burg të përjetshëm gjashtë shqiptarë të akuzuar për vrasjen e pesë maqedonasve dy vjet më parë.

Ambasada Amerikane, Zyra e Bashkimit Evropian, misionet e Natos dhe të OSBE-së në Shkup, përmes një komunikate të përbashkët theksojnë të drejtën për të protestuar në mënyrë të qetë dhe dënojnë sjelljet e dhunshme.

Diplomatët perëndimorë bëjnë thirrje për dialog midis qytetarëve dhe politikanëve që do të rezultonte në qetësimin e marrëdhënieve ndëretnike në vend

Leave a Reply

%d bloggers like this: