Home / Rajoni / Kryeministri, Borissov skeptik për efektet e samitit të BE-së për imigrantët

Kryeministri, Borissov skeptik për efektet e samitit të BE-së për imigrantët

Kryeministri bullgar, Boiko Borissov u shpreh skeptik për rezultatet e pritshme nga samiti i jashtëzakonshëm i Bashmit Evropian duke konfirmuar se kriza e imigracionit ishte në dorë të SHBA-së dhe Rusisë, rreth një marrëveshjeje për Sirinë.

“Asgjë nuk do të zgjidhet për aq kohë sa SHBA-ja dhe Rusia nuk do të bien dakord për Sirinë”, theksoi Borissov para gazetarëve në Sofje.

Duke e cilësuar cunami fluksin e refugjatëve drejt Evropës, ai theksoi se valë të tjera imigrantësh do të ketë që nga Afrika.

Sofja pranoi, ndryshe nga vende të tjera të Evropës Lindore, parimin e kuotave të detyrueshme për shpërndarjen e imigrantëve.

Dje, 28 vende të Bashkimit Evropian pranuan shpërndarjen e 120 000 refugjatëve irakianë, sirianë dhe nga Eritreu të mbërritur që prej fundit të muajit gusht në Greqi dhe Itali.

Leave a Reply

%d bloggers like this: