Home / Arte / Hidhet shorti, ja si ndahen këngët në netët e festivalit

Hidhet shorti, ja si ndahen këngët në netët e festivalit

Pas shpalljes së 30 këngëve konkurrente të edicionit të 54-t të Festivalit në RTSH, sot është përcaktuar edhe ndarja e tyre në dy netët garuese të spektaklit.

Shorti i hedhur sot nga organizatorët vendosi që natën e parë, më 25 dhjetor, të ngjiten në skenë këta artistë:
Egzon Pireci
Grupi “Simbol”
Voltan Prodani
Adrian Lulgjuraj
Sigi Bastri
Dilan Reka
Luis Ejlli
Nilsa Hysa
Edea Demaliaj
Erga Halilaj
Florent Abrashi
Teuta Kurti
Kozma Dushi
Aslajdon Zaimaj
Egert Pano

mbrëmjen e dytë (26 dhjetor) do të paraqiten këta këngëtarë:
Kristi Popa
Rezarta Smaja & Klodian Kaçani
Grupi “Revolt Klan”
Jozefina Simoni
Andi Tanko
Niku & Entela Zhula
Genc Tukiçi
Evans Rama
Besa Krasniqi
Enxhi Nasufi
Flaka Krelani
Renis Gjoka
Lind Islami
Eneda Tarifa
Klajd Musabelliu

Nëntë këngët më të mira të secilës natë do të konkurrojnë për çmimin e madh në finalen e 27 dhjetorit.

Festivali i sivjetshëm do të ketë drejtor artistik Elton Dedën, kurse producentë muzikorë do të jenë Edmond Zhulali dhe Sokol Marsi. Skenari i është besuar Pandi Laços, ndërsa regjisor është Bledi Laço.

Leave a Reply

%d bloggers like this: