Home / Kronika / Vritet një tjetër shqiptar në Siri

Vritet një tjetër shqiptar në Siri

Një tjetër shqiptar është vrarë gjatë luftës në Siri mes forcave të koalicionit dhe atyre të Shtetit Islamik. Mariglen Dervishllari 27 vjeç nga fshati Rëmenj i Pogradecit ishte larguar nga Shqipëria për në Turqi më 24 tetor të vitit 2014, nga aeroporti i Rinasit dhe më pas kishte shkuar në Siri.

Por ky ishte udhëtimi i dytë i tij drejt Sirisë. Kjo pasi në dosjen që Prokuroria për Krime të Rënda disponon, thuhet se Dervishllari udhëtimin e parë drejt Sirisë e ka bërë më 28 janar 2013 së bashku me shtetasin Besmir Cake dhe dy shokët tashmë të vrarë Hamit Muslija dhe Bledian Hamzai.

Gjatë udhëtimit të parë në Siri, mësohet se Dervishllari është plagosur çka e ka detyruar të kthehet në Shqipëri me 12 maj të 2013 nëpërmjet pikë kalimit kufitarë të Qafë Thanës së bashku me disa shtetas nga Kosova. Pas mjekimit, Dervishllari është larguar përsëri drejt Sirisë ku tashmë policia e shtetit thotë se ka gjetur vdekjen. Numri i viktimave shqiptare në Siri ka shkuar në 14 persona.

Leave a Reply

%d bloggers like this: