Home / Keshilla / 8 ushqimet që parandalojnë kancerin

8 ushqimet që parandalojnë kancerin

1.Lulelakra përmban sulforaphan, një kompleks që ka treguar të ketë efekte anti-kancer. Sulforaphan lëshohen kur lulelakra thyhet kështu që këshillohet të përtypet para se të gëlltitet. Ky kompleks kërkon dhe shkatërron qelizat e caktuara të kancerit pa dëmtuar qelizat tuaja të shëndetshme. Ka shumë receta në dispozicion në internet se si ju mund të shtoni lulelakër në ushqimin tuaj. Lulelakra dhe brokoli kanë efekte të ngjashme, kështu që shtoni brokoli në listën tuaj të ushqimeve gjithashtu.

Image source: Simply Scratch

2.Edhe pse karrota mendohet kryesisht të jetë e mirë për sytë e dikujt, të tjera hulumtime në dhjetë vitet e fundit sugjerojnë se ato janë edhe të mira kundër disa lloje të kancerit, njëra prej të cilave është kanceri i prostatës. Një studim është bërë në minj që ishin ushqyer një futje në rritje me karrota tregoi se ajo mund të ndalojë rritjen e kancerit të prostatës. Karrota ka shumë përfitime të tjera shëndetësore dhe nuk ka asnjë arsye që të mos hani ato!

Image source: http://eatbelive.com/

3.Jo shumë njerëz janë tifozë të këtij fruti, por avokados janë një ushqim shumë i dobishëm. Avocados kanë një bollëk të ushqyesve, kryesisht antioksidantë të cilat janë provuar për të zvogëluar rrezikun e disa forma të kancerit.

Image source: http://debonairafrik.com/2015/08/22/the-health-benefits-of-avocado/

4.Brokoli është një nga më të mirët e “luftëtarëve” natyralë të kancerit dhe madje të shumë llojeve të kancerit. Përmendet ai i zorrës së trashë dhe kancerin e fshikëzës që janë ndër dy llojet e kancereve të përhapur. Ata mund të ndalohen kur konsumohet brokoli. Gjejeni atë në cilado formë qoftë. I freskët, i ngrirë i paragatuar. Ai ende ka vlera ushqyese.

Image source: http://www.hraneneizdrave.info/

5.Domatet janë të shëndetshme dhe të shijshme në të njëjtën kohë. Të gatuara ato e ndihmojnë trupin tuaj të lëshojë më shumë lycopene, një kimikat shumë specifik që sulmon qelizat kanceroze. Domatja ju jep edhe një sasi të lartë antioksidanti në trup ndërsa njihet si parandalues i kancerit të prostatës. Ka shumë mënyra për të ngrënë domate. Të freskëta në sallatë, madje dhe lëng.

Image source: Bumper Grocer

6.Dëshironi të parandaloni kancerin e gjirit apo kancerin e prostatës? Arra mund të jetë përgjigjja juaj. Ato gjithashtu përmbajnë shumë omega 3, një lloj i acideve yndyrore që është me të vërtetë i dobishëm për shëndetin tonë, si uljen e rrezikut të sëmundjeve koronare të zemrës dhe uljen e kolesterolit të lartë. Arrat janë të mira për tu përdorur si ushqim në mëngjes ose si një meze e lehtë në mes të ngrënies.

Image source: Elements for Life

7.Të hash hudhra ka përfitime të shumta shëndetësore, njëra prej të cilave natyrisht është se ajo ndihmon për të parandaluar kancerin. Hudhra është është në gjendje të ndalojë qelizat e kancerit nga shumëzimi dhe përhapjen. Ato gjithashtu kanë efekte antivirale dhe antibakteriale, duke vepruar si antibiotik dhe mund të punojnë mirë sidomos kundër infeksioneve.

Image source: Taste For Life

8.Studimet kanë treguar se salepi ose xhenxhefili punon më mirë se vetë ilaçet kundër kancerit në luftën kundër këtyre qelizave. Kjo vihet re sidomos në një studim të bërë për të parë efektet e tij te kanceri i prostatës. Përveç kësaj, ai gjithashtu ka veti anti-inflamatore, dhe mund të ndihmojë si një kurë kur të zë makina.

Leave a Reply

%d bloggers like this: