Home / Parlamentare / PD: Rama promovon krimin, ndaj refuzon amendamentet

PD: Rama promovon krimin, ndaj refuzon amendamentet

Seanca parlamentare e kësaj të enjteje është hapur me kryetarin e grupit parlamentar të PD, Edi Paloka, që ka akuzuar direkt kryeministrin Edi Rama për “promovim të krimit” në politikë.

Gjithashtu, Paloka ka komentuar me ironi edhe deklaratat e pak ditëve më parë të ministrit Saimir Tahiri, që kritikonte gjykatat për lirimin e një të akuzuari për armëmbajtje pa leje.

“Ministri i Brendshëm foli për gjykatësin që kishte liruar një person për armëmbajtje dhe e shqetësonte pabarazia e madhe. Por nuk u shqetësua ky ministër kur një nga këto gjykata liroi një deputet të mazhorancës, i cili jo vetëm akuzohej për armëmbajtje pa leje, por edhe se kishte qëlluar ndaj disa personave. Kjo, sepse ishin ata (Tahiri dhe Rama) që i bënë presion gjykatës për ta liruar”, ka thënë Paloka.

Ai ka nënvizuar se, amendamenti i opozitës për dekriminalizimin lidhet pikërisht me këto raste, në mënyrë që zyrtarë e deputetë të inkriminuar të mos vazhdojnë të mbajnë poste zyrtare.

“Por Rama e ka dhënë urdhërin për këtë amendament që nuk do ta votojë. Kjo është evidente përse. Kjo qeveri nuk është e qytetarëve, por e prengëve dhe kokëdhimëve, prandaj këtyre nuk u shkon ndërmend të investojnë për qytetarët. Kjo është një çështje që nuk e zgjidh dot ky Parlament”, ka deklaruar Paloka.

Leave a Reply

%d bloggers like this: