Home / Rajoni / Maqedonia / Kryetari grek Prokopis Pavlopoulos thumbon sërish Maqedoninë

Kryetari grek Prokopis Pavlopoulos thumbon sërish Maqedoninë

Kryetari grek Prokopis Pavlopoulos përsëri ka dërguar porosi të ashpra te qeveria e Maqedonisë, duke akuzuar se janë duke e falsifikuar historinë dhe se me sjelljen ndaj krizës së refugjatëve, Maqedonia nuk do të ketë të ardhme evropiane.

Edhe në kritikat e mëhershme drejtuar Maqedonisë, Pavlopoulos tha se me ngritjen e gardheve metalike për refugjatët, Maqedonia lëviz në drejtim të kundërt me vlerat evropiane dhe se për një Maqedoni të këtillë nuk ka vend në Bashkimin Evropian.

Ndryshe, Prokopis Pavlopoulos vjen nga radhët e partisë djathtiste ”Nea Democratia”, por është votuar edhe nga Siriza.

Leave a Reply

%d bloggers like this: