Polonia kualifikohet, 120 minuta 1-1, fiton me penallatitë, për zviceranët gabon Xhaka

Polonia ka eliminuar Zvicën nga Kampionati Evropian, për të shkruar historinë -duke u kualifikuar kështu për herë të parë në çerekfinale të këtij kompeticioni madhor. Loja e rregullt prej 90 minuta përfundion 1-1, por as shtesa nuk e zgjidhi rezultatin. Polaket kanë shënuar në pjesën e parë, kurse zviceranët kanë barazuar në minutën e 82 të pjesës së dytë nga Xherdan Shaqiri, i cili shënoi gol me rafishatë që mund të konsideroihet goli më i bukur në këtë europian.

Por vijnë pastaj penalltitë. Gabon vetëm Granit Xhaka. Polonia është kualifikuar në çerekfinale të Kampionatit Evropian, duke e mposhtur 5:4 Zvicrën pas ekzekutimit të penaltive.

Për Zvicrën kanë shënuar: Stephan Lichtsteiner, Xherdan Shaqiri, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez, derisa dështoi Granit Xhaka.

Për Poloninë kanë shënuar: Robert Lewandowski, Kamil Glik, Arkadiusz Milik, Jakub Blaszczykowski, Grzegorz Krychowiak.

Lojtari më i mirë pas ndeshjes eshte shpallur Xherdan Shaqiri.