Home / Parlamentare / “Rinasi” zbret në Kuvend, Berisha: Mazhoranca e dominuar nga krimi

“Rinasi” zbret në Kuvend, Berisha: Mazhoranca e dominuar nga krimi

Grabitja në aeroportin e Rinasit ka zbritur në Parlament. Në seancën e kësaj të enjteje, ish-kryeministri Sali Berisha bëri përgjegjëse qeverinë, lidhjet e të cilës me krimin, sipas tij, bënë të mundur realizimin e kësaj grabitjeje.

“Mazhoranca është e dominuar në çdo qelizë nga krimi i organizuar. Çdo javë kemi një ngjarje të madhe kriminale. Ajo që ndodhi në aeroport është një akt i mirëfilltë terrorizmi. Për 12 minuta banda e armatosur pushtoi pistën e avionëve”, ka deklaruar Berisha.

Ai ka akuzuar qeverinë se me deklaratën se nuk ka përgjegjësi “lau duart për ngjarjen”. “Është e paimagjinueshme për një polici të thotë se nuk kam përgjegjësi për sigurinë në aeroport”, ka thënë Berisha.

Sipas tij, qeveria ka gënjyer edhe për sasinë e parave të vjedhura. “Janë mbi 20 milionë euro. Janë nisur nga banka 115 kilogramë me euro dhe prej tyre u rrëmbyen 85 kg”, ka shtuar ish-kryeministri.

Leave a Reply

%d bloggers like this: