Home / Bota / Amerika / SHBA, hutohet piloti, ul avionin në bazën ushtarake

SHBA, hutohet piloti, ul avionin në bazën ushtarake

Kujtdo prej nesh mund t’i ketë ndodhur që të ngatërrojë derën ku duhet të hyjë, por është mjaft e rallë, thuasje e pamundur që një pilot të ngatërrojë pistën ku duhet të ulë avionin e tij me pasagjerë.

Për me tëpër, kur bëhet fjalë për ulje të gabuar në një bazë ushtarake. Pikërisht kjo i ka ndodhur një avioni pasagjerësh të kompanisë Delta në SHBA, piloti i të cilit ngatërroi aeroportin rajonal të qytetit Rapid në Dakotën e Jugut me atë të bazës ajrore ushtarake Ellsworth. Në ndihmë të pilotit mund të themi se pistat e dy aeroporteve janë paralele dhe vetëm 10km larg njëra-tjetrës, por sidoqoftë autoritetet amerikane nuk e kanë menduar aspak kështu dhe kanë nisur hetimet për incidentin.

Pak orë pas uljes së gabuar dhe kryerjes së hetimeve paraprake, avioni i pasagjerëve u ngrit sërish në fluturim dhe u ul pak minuta më pas në destinacionin e tij origjinal pa asnjë problem. Mediat amerikane ndërkohë shkruajnë se veç gabimit të pilotit, ajo që shqetëson më shumë autoritetet është fakti se një avion me 130 pasagjerë në bord u ul pa asnjë problem në një bazë ushtarake.

Duket se nga kulla e kontrollit dhe bazës askush nuk ka paralajmëruar pilotin e avionit se po ulej në pistën e gabuar dhe kjo mungesë vigjilencë duket e pafalshme.

Leave a Reply

%d bloggers like this: