Home / Author Archives: Korresp.24-ore.com

Author Archives: Korresp.24-ore.com

Feed Subscription

A kemi rend me kaq policira e policë?

A kemi rend me kaq policira e policë?

Jo më në Evropë, po rrezik as në Ballkan, madje as në shtetet arabe dhe as në ato diktatoriale të Amerikës Latine, nuk besoj se gjendet një vend i dytë, i ngjashëm që, në krahasim me numrin e popullsisë të ...

Read More »

Të rinjtë në BE pa punë dhe pa perspektivë

Të rinjtë në BE pa punë dhe pa perspektivë

Në Europë ka rreth 7,5 milionë të rinj pa punë dhe pa kualifikim profesional, sipas një studimi të ri. Deri tani në përmirësimin e gjendjes nuk kanë ndihmuar as programet e kushtueshme europiane për punësimin. Zvicra ka gati 8 milionë ...

Read More »

Koment: Lufta guerile 2.0 e Putinit

Koment: Lufta guerile 2.0 e Putinit

Tani nuk mund të mohohet më se Rusia po zhvillon luftë kundër Ukrainës. Kjo e detyron Evropën të veprojë, mendon Ingo Mannteufel. Dy ditë pas takimit të kryeministrit rus Vladimir Putin me presidentin e Ukrainës Petro Poroshenko në Minsk, Kievi ...

Read More »

Ta shikojnë se kush jam !

Ta shikojnë se kush jam !

Dhashë dorëheqjen, po, po , e dhashë, po kjo nuk do të thotë se kam vdekur. Unë jam gjallë, jam po ai kryetari. E kush do të më kritikojë, ai që e zgjodha vetë?! Që të nesërmen jam gati ta ...

Read More »

Kampionia e Botës mbërrin në Kosovë

Kampionia e Botës mbërrin në Kosovë

Majlinda Kelmendi, kampione e botës në xhudo, ka mbërritur në Kosovës. Xhudistja pejane në Aeroportin ‘Adem Jashari’ është pritur nga Ministri i sporti Memli Krasniqi. Majlinda Kelmendi ka mbërritur në Kosovës, pasi u stolis me medaljen e artë në Kmapionatin ...

Read More »

KS i OKB debaton për Kosovën

KS i OKB debaton për Kosovën

Një ditë pas Konferencës së Berlinit për Ballkanin, në Nju Jork mbahet seanca e KS për Kosovën. Sekretari i Përgjithshm kërkon ndër tjera edhe vazhdimin e dialogut të Kosovës me Serbinë Në raportin tremujor të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB ...

Read More »

Konferenca e Berlinit: zbardhet axhenda zyrtare

Konferenca e Berlinit: zbardhet axhenda zyrtare

Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në Tiranë njoftoi sot për ATSH informacionin zyrtar të Zyrës Federale të Shtypit të Qeverisë së RFGJ-së mbi Konferencën e shteteve të Ballkanit Perëndimor, që do të zhvillohet në Berlin, në 28 gusht me ...

Read More »

Veriorët kërcënojnë sërish EULEX-in

Veriorët kërcënojnë sërish EULEX-in

Kryesuesit e Kuvendeve të katër komunave veriore të vendit, janë dakorduar të martën pasdite për një seancë të jashtëzakonshme që do të mbahet më 29 gusht në Zveçan, bëjnë të ditur burime të Kosovapress-it. Sipas këtyre burimeve, në këtë seancë ...

Read More »
Scroll To Top