Fillimi | Kronika | Qeveritare | Zhvillohet mbledhja e Keshillit të ministrave nën drejtimin e Niko Peleshit

Zhvillohet mbledhja e Keshillit të ministrave nën drejtimin e Niko Peleshit

Nga
Madhesia e germes: Decrease font Enlarge font
Zhvillohet mbledhja e Keshillit të ministrave nën drejtimin e Niko Peleshit

Nën drejtimin e Zëvendëskryeministrit, Niko Peleshi qeveria ka marrë disa vendimet që kanë të bëjmë me strehimin e disa familjeve rome si dhe anulimin e vendimit të qeverisë “Berisha” për heqjen nga fondi pyjor kullosor të “Mali i Rrencit- Kakariq”.

Gjithashtu është miratuar lirimi nga detyra e Kreuza Lekës nga detyra e Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë Kombëtare të Planifikimit të Territorit dhe emërimin në këtë detyrë të Adelina Grecës.

Po ashtu nën drejtimin e Peleshit, qeveria përcaktojë fushatë e përgjegjësive për ministritë e Financave, Drejtësisë, Arsimit dhe Sportit, Kulturës, Mirëqenies Sociale si dhe Rinisë. Po ashtu u bë një ndryshim dhe shtesë në vendimin për përgjegjësitë për Ministrinë e Energjetikës dhe Industrisë.

Anulohet vendimi për guroren

Vendimi i qeverisë “Berisha”, për kthimin në gurore të Malit të Rencit u mor në ditët e fundit të pushtetit. Në vendimin e ish-Kryeministri Sali Berisha thuhet se, “Vendim për heqjen nga fondi  kullosor të sipërfaqes në ngastrat e ekonomisë kullosore “Mali i Rrencit-Kakarriq”, Lezhë, që do të përdoret nga shoqëria “Colacem Albania”, sh.p.k., për shfrytëzimin e gurit gëlqeror. Vendimi bëhej fjalë për disa hektarëve tokë në një vend bregdetar.

Ja vendimet e mbledhjes së sotme:

1.    Kalimi në administrim i ish Repartit Ushtarak 1005 me vendndodhje në Shishtufinë nga Ministria e Mbrojtjes te Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë. Ky vendim bëhet me qëllim akomodimin e 37 familjeve rome që jetojnë pranë ish Ndërmarrjes së Dekorit.

Kjo është një krizë që vazhdon tashmë prej disa muajsh  dhe në mbledhjen e 3-të të saj qeveria vendos për strehimin dhe akomodimin e tyre.

2.    Shfuqizimin e vendimit  të qeverisë të datës 7 gusht për heqjen nga fondi pyjor kullosor të “Mali i Rrencit- Kakariq” Lezhë. Në mbledhjen e sotme qeveria e riktheu këtë pronë në fondin pyjor kullosor.

Një nga angazhimet e qeverisë Rama është shfuqizimi i vendimeve të qeverisë të marra pas datës 23 qershor. Ky vendim i mësipërm është në kuadër të këtij procesi.

3.    Lirimin nga detyra të znj. Kreuza Leka nga detyra e Drejtorit të Përgjithshëm të Agjensisë Kombëtare të Planifikimit të Territorit dhe emërimin në këtë detyrë të znj. Adelina Greca.

4.    Për përcaktimin e fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Financave.

5.    Për përcaktimin e fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Drejtësisë.

6.    Për përcaktimin e fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit.

7.    Për përcaktimin e fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Kulturës.

8.    Për përcaktimin e fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe Rinisë.

9.    Për një ndryshim dhe shtesë në vendimin nr.833, datë 18.9.2013, të Këshillit të Ministrave, “Për përcaktimin e fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë”.

REGJISTROHUNI QE TE MUND TE POSTONI KOMENTE

Te nderuar lexues! Me poshte ju mund te perdorni mundesine te shpreheni rreth artikullit me komentet tuaja . Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e 24 ore Online.

Regjistrohu te komentosh feed Kommente (0 postuar)

gjithsej: | shfaqur:

Posto komentin tuaj

U lutemi shkruani germat qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Dergoje tek nje mik Dergoje tek nje mik
  • Print version Print version
  • Tekst i thjeshte Tekst i thjeshte

Tagged as:

No tags for this article

Vleresoje kete artikull

0
AMC