Fillimi | Politika | Lista zyrtare e kandidatëve të Partisë Socialiste

Lista zyrtare e kandidatëve të Partisë Socialiste

Nga
Madhesia e germes: Decrease font Enlarge font
Lista zyrtare e kandidatëve të Partisë Socialiste

Pas dy orë diskutimesh, ku nuk munguan debatet, kryesia e Partisë Socialiste miratoi listat e kandidatëve për deputetë, në zgjedhjet e 23 qershorit. 

Mësohet se, gjatë mbledhjes, deputeti Erjon Braçe zhvilloi një debat parimor për mënyrën e përzgjedhjeve të kandidatëve. Sipas tij, procesi duhet t’i nënshtrohej fillimisht një diskutimi me bazën.

Por, në fund të mbledhjes u miratua lista, që më pas iu dërgua Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Betejën elektorale për Tiranën, për të majtën, do ta drejtojë Pandeli Majko në shkallë qarku, ndërsa Saimir Tahiri, i dyti në listë, do të përqëndrohet në kryeqytet 
pasuar nga Vasilika Hysi, Ditmir Bushati e Fatmir Xhafaj.

Në Qarkun e Fierit, lista kryesohet nga kryetari aktual i grupit parlamentar, Gramoz Ruçi. Erjon Braçe do të jetë i dyti në këtë qark, duke i dhënë fund hamendësive për një kandidim të mundshëm në Tiranë.

Në qarkun më të madh të veriut të vendit, Shkodër, lista udhëhiqet nga profesoresha Mimoza Hafizi . Ish-kryeministri Bashkim Fino është i pari në listë për qarkun e Korçës, ndërsa e dyta është Arta Dade.

Vlorën e kryeson kryesocilisti Edi Rama, pasuar nga Valentina Leskaj, ndërsa i treti është biznesmeni Koço Kokëdhima.

Pa ndonjë ndryshim nga zgjedhjet e 2009, në krye të betejës elektorale për Durrësin do të jetë Blendi Klosi. I pari në listën e Beratit, siç pritej, është Fidel Ylli.

Qarkun Dibër e kryeson Shkëlqim Cani, ndërsa Lezhën Mimi Kodheli, sikurse edhe Kukësin juristi Vexhi Muçmataj.

Ben Blushi, Damian Gjiknuri dhe Evis Kushi kryesojnë listën e Elbasanit, ndërsa tre të parët e listës së Gjirokastres janë Arben Ahmetaj, Erion Velija dhe Anastas Angjeli.

Lista zyrtare e kandidateve

 

 

QARKU TIRANË

 

PANDELI SOTIR MAJKO
SAIMIR BASHKIM TAHIRI
VASILIKA LLAMBI HYSI
DITMIR SULEJMAN BUSHATI
FATMIR SEZAI XHAFAJ
LINDITA LLESH NIKOLLA
BESNIK MITAT BARAJ
XHEMAL MYSLIM QEFALIA
SADRI ISMAIL ABAZI
PARID NEZMI CARA
SPARTAK IBRAHIM BRAHO
ARTAN ILIA GAÇI
PJERIN ZEF NDREU
RAKIP BAJRAM SULI
MILENA FATOS HARITO
DASHAMIR MYSLYM PEZA
ENKELEJDA HAMIT SHKRELI
ERVIN ALFRED BUSHATI
BLEDAR MELSED DORACAJ
ALFRED MALIQ DALIPI
SADI MEHDI VORPSI
BLERINA GURI GJYLAMETI
PETRIT SAMI VARGU
ARBEN HASAN SEFERAJ
SHAQIR SADIK SHEHU
BLENDI SHABAN NALLBANI
ERJETA LULZIM ALHYSA
RODOLF LLAMBI XHILLARI
IBRAHIM MEHMET KALEMI
AFRIM XHEMAL QENDRO
AZBI REXHEP ARAPI
LAVDRIM RRAHMAN SAHITAJ
PETRIT LEK DESKAJ
BESIM RESHIT RUÇI

 

 

QARKU DURRËS

 

BLENDI PULLUMB KLOSI
KLODIANA FATMIR SPAHIU
ILIR HAMID BEQAJ
NAMIK HAMZA DOKLE
GENTIAN KASTRIOT BEJKO
ARTUR XHEK BUSHI
SHKELQIM BESIM TROPLINI
JURGIS SHEFQET ÇYRBJA
SOKOL ISLAM SULA
ARDIAN REXHEP KOKOMANI
GËZIM ADEM AGASI
TAULAND ZEQIR XHERAJ
ERALD AGRON HASANAJ
ESMERALDA MUHAMET SHKJAU

 

 

QARKU FIER

 

GRAMOZ KASO RUÇI
ERION MIRDASH BRAÇE
EGLANTINA MUHARREM GJERMENI
ILIRJAN HYDA CELIBASHI
ARMANDO NIKOLLA SUBASHI
ARBEN KRISTAQ ÇUKO
PIRO DANO LUTAJ
MAJLINDA DAUT BUFI
ERVIN AGIM KOÇI
ANDUEL FATMIR XHINDI
BUJAR AVDULLA ÇELA
XHEVIT QEMAL BUSHAJ
ARTUR HASAN ÇOBANI
ADELINA PETRAQ RISTA
ANTONETA NASI DHIMA
LINDITA IZET BUXHELI

 

 

QARKU GJIROKASTËR

 

ARBEN NEVRUZ AHMETAJ
ERION LUAN VELIAJ
ANASTAS MIHAL ANGJELI
VLADIMIR LLUKAN KOSTA
DASHAMIR FAIK KAMBERI

 

 

QARKU KORÇË

 

BASHKIM MUHAMET FINO
ARTA AGIM DADE
OLTA ANXHELO XHAÇKA
ILIRIAN ANESTI PENDAVINJI
ILIR TELHA XHAKOLLI
YLLI MIHALLAQ PETRAJ ZIÇISHTI
ARDIT PETRIKA KONOMI
ARTUR ENVER PORPOLLOGU
ANA SULEJMAN VERUSHI
ADRIATIK FETA BRAÇE
ZAMIRA STAVRI BEQIRAJ (KITA)
ILIR ÇELIK TORRA
NADA PANDO NASTO

 

 

 

QARKU LEZHË

 

MIMI PJETËR KODHELI
ARMANDO NDUE PRENGA
ARBEN NDUE NDOKA
NDREC NDUE DEDAJ
MEJREME IBRAHIM DELISHI
EDUART MARK NDOCAJ
KASTRIOT FILIP PIROLI
MIRELA ZEF NELI (SYKU)

 

 

 

QARKU KUKËS

 

 

 

VEXHI ADEM MUÇMATAJ
LAVDIM MURAT ELEZI
RAM ZEQIR HOXHAJ
ADEM AHMET LALA

 

QARKU VLORË

 

EDI KRISTAQ RAMA
VALENTINA ABEDIN LESKAJ
KOÇO THEODHORI KOKËDHIMA
LUIZA MIHAL XHUVANI
FATMIR AVNI TOÇI
ANDREA THEOFAN MARTO
EDMOND DHIMITRAQ LEKA
SHUAIP VELEDIN BEQIRI
MIRA QEMAL SHEHU
SHEME KAMBER LULO
SOKOL MAZE BANA
GENCI SERVET KOJDHELI
NEIME MYSLIM GJIKA
NORETA THANAS KALCUNI
INES KOSTANDIN STASA

 

QARKU BERAT

 

FIDEL BAHRI YLLI
ERMONELA KOÇO VALIKAJ (FELAJ)
EDUARD PAJTIM SHALSI
EDUART LAVER BEJKO
ARTAN ADIL LAME
STAVRI SOTIR CECA
ERJON SOKRAT KËRI
ANILA ESTREF AGALLIU
ALMA TOMOR KULE

 

QARKU ELBASAN

 

BEN KRISTAQ BLUSHI
DAMIAN LEKË GJIKNURI
EVIS KOLË KUSHI
ALFRED BESIM PEZA
TAULANT KASEM BALLA
MUSA REXHEP ULQINI
ARBEN VASIL KAMAMI
ILIR TOMORR BEJTJA
LULJETA ABEDIN ARAPI
AGIM SALI LEKA
KASTRIOT HASAN GURRA
MEHDI METAN PEPA
ALTIN EMIN AGO
YMER RAMAZAN TOLA
ROVENA SELIM BEQIRAJ
SOKOL PETRIT SKURA

 

QARKU DIBËR

 

SHKELQIM ISLAM CANI
ULSI QERIM MANJA
HASAN MEHMET CENI
ARBEN DILAVER KESHI
ASHIM RAMADAN DOMA
EZMERINA BARDHYL HOXHA

 

 

QARKU SHKODËR

 

 

 

MIMOZA QAZIM HAFIZI
TOM GJEKË DOSHI
PAULIN NIKOLLË STERKAJ
NAMIK SKENDER KOPLIKU
SAIT JAKUP FISHTA
GENTIAN KIN PALAJ
NIKOLL MARASH DEDA
ROZAFA SHEUQET ZMIJANEJ
MEGI GJON AJTYRESA
DJANA BEKTASH BEJKO
ZEF NIKOLL ÇUNI
PAL PLLUMB LERA
JANKO ANDRO SHELÇAJ


Edi Rama bëri këtë koment, pas mbledhjes së kryesisë:

“Atëherë, brenda emocionalitetit të një momenti si ky, kur duhen bërë zgjedhje dhe duhen përcaktuar emra, unë besoj që kryesia e Partisë Socialiste i hapi rrugën një fitoreje me një skuadër kombëtare të PS-së, që pa asnjë dyshim do të luftojë në çdo qark për të fituar. Ju do të keni në dispozicion emrat, nuk do të lexoj këtu listën e gjatë të emrave, por do të nënvizoj pak gjëra. Së pari, dua të nënvizoj edhe njëherë tjetër, se jam shumë krenar, që kam pasur privilegjin të punoj, të bashkëpunoj, të bashkëjetoj me burra e gra të një grupi parlamentar, që është në fund të mandatit të vet, të cilët edhe pse nuk u përfshinë në listën e skuadrës së 23 qershorit, në përgjithësi kanë treguar jo vetëm mirëkuptim për zgjedhjen e bërë, por edhe një ndjenje të fortë përkatësie ndaj PS me sinqeritet dhe me prova konkrete, duke pranuar madje në disa raste të përfshihen në pjesë jo drejtpërdrejt fituese, për të treguar se janë këtu për ato që thonë, janë këtu për atë që bëjnë përditë, dhe nuk janë këtu sic fatkeqësisht është ndonjë rast, për të thënë tjetër gjë dhe për të bërë gjë tjetër. Për të folur për PS dhe socialistët e vërtetë dhe për të qenë gjithcka, por jo të vërtetë. E dyta, dëshiroj t’i falënderoj dhe t’u shpreh konsideratat më të larta, të sinqerta, të gjithë atyre që nuk ishin në grupin parlamentar, aspironin për t’u bërë pjesë e tij, dhe nuk u përfshinë në këtë skuadër. Jam i bindur që, sic ka në skuadrën tonë kombëtare të Rilindjes, personalitete të spikatura të PS, figura të reja, mosha të ndryshme, me kapacitete të ndryshme për të qenë në këtë betejë, ka edhe të tjerë që janë në forumet tona, janë në mjedisin tonë, por nuk janë përfshirë. Ju shpreh atyre mirënjohjen për gjithcka kanë bërë deri tani dhe jam i bindur se kontributi i tyre nuk do të mungojë dhe, bashkë me ta, ne do të cojmë përpara projektin e fitores”, deklaroi Rama. 

Malaj, jo në listat e PS 

“Do kandidoj i pavarur, do t’i shërbej qytetarëve”

 
“Së pari, e mbi të gjitha dëshiroj të falënderoj median, për të gjithë mbështetjen që më ka dhënë dhe do të më japë në karrierën time politike. Dëshiroj të falënderoj të gjithë votuesit, që kanë votuar Partinë Socialiste, dhe sidomos ata që më kanë votuar për 16 vjet në politikë. Sigurisht, ky nuk është fundi i karrierës time. Duke vendosur që të dal si kandidat i pavarur, pra nuk kam pranuar asnjë ofertë as majtas dhe as djathtas, mendoj që ky të jetë fundi i neodiktatorëve në politikën shqiptare. Ishte zoti Rama, dhe dëshiroj të falënderoj edhe të gjithë përfaqësuesit politik të së majtës në qarkun e Vlorës, që më kishin dhënë mbështetje maksimale. Vendimi për të mos u përfshirë në asnjë listë ishte vendim individual i Ramës, nuk kam asnjë problem individual me të, por jam i shqetësuar që në mënyrë të përsëritur Partia Socialiste dështon për të mundur qeverinë Berisha dhe për t’i dhënë vendit një qeverisje më të mirë. E kam ditur që në momentet e para, që lufta që kam bërë për të mos ndryshuar Kushtetutën në mënyrë arrogante dhe jo transparente, e cila ka prishur themelet e shtetit ligjor. E kam ditur që kur i kam kërkuar grupit parlamentar të Partisë Socialiste të mos bënte bllokim të funksionimit të parlamentit në një demokraci parlamentare, kur kam kërkuar që të votonim ligjet e integrimit europian, kur kam iniciuar një proces demokratizues dhe modernizues të Partisë Socialiste, që do të paguaja një çmim për të gjitha këto. Por, ky është çmimi më i vogël që mund të paguajë një politikan, i cili nuk ka asnjë interes për një karrige, por ka interes që partia e tij, Partia Socialiste, të ishte partia që të mposhtte Sali Berishën nga avantazhet e saja, dhe jo nga kopjimi i stilit të tij”, është shprehur Malaj. 

Reagon edhe Fatos Nano për rastin “Malaj”

Pas bërjes publike të rastit të Arben Malajt, i cili ka mbetur jashtë listave për kandidatë të Partisë Socialiste në zgjedhjet e 23 qershorit, ka ardhur edhe një reagim nga ish-kreu i Partisë Socialiste, Fatos Nano, në Facebook.

“Turp!!! Nuk mund të zëvendësohet një themelues dhe një nga kontribuesit më të mëdhenj të së majtës si z. Malaj, z. Braçe, z. Islami, etj, me kapitalistë të tipit Koço Kokëdhima, që do të hyjë në politikë për të mbrojtur interesat personale të bizneseve të tij. Ja pse është luftuar Rama për kaq kohë nga z. Nano!!!” 

LSI depoziton listën, Meta i pari në Tiranë 

LSI ka depozituar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listën me emrat e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 23 qershorit. 

Sipas informacioneve të fundit, numrin më të madh të kandidatëve kjo parti do ta ketë në Tiranë, ku kandidojnë: Ilir Meta, Klajda Gjosha, Luan Rama dhe Ylli Manjani. 

Qarku i dytë më i rëndësishëm për këtë parti është ai i Durrësit, ku i pari në listë është ish-kryetari i bashkisë së këtij qyteti, Lefter Koka, i ndjekur nga Edmond Panariti. 

Numri dy i kësaj partie, Petrit Vasili, ish-ministër i Shëndetësisë dhe deri pak më parë nënkryetar i bashkisë së Tiranës, do të kryesojë listën e Fierit, ndërsa Vangjel Tavo do garojë në Gjirokastër bashkë me Reshat Zikën. Në qarkun e Beratit do të kandidojë z. Nasip Naço. 

Në veri të vendit lista e partisë së dytë të koalicionit të majtë do të përfaqësohet nga Agron Çela dhe Nora Malaj në Shkodër, Apostol Goci dhe Qemal Elezi në Kukës dhe Përparim Spahiu në Dibër. 

Monika Kryemadhi, bashkëshortja e kryetarit Ilir Meta, do të kryesojë listën e Lezhës, e ndjekur nga Petrit Gjoni. Ish-ministri i Jashtëm Edmond Haxhinasto do të kandidojë në Elbasan, ndëkohë që qarku i Korçës plotësohet nga emrat e Pirro Kapuranit dhe Mimoza Gushos. 

Dritan Prifti garon si i pavarur 

Ndërkohë, ish-anëtari i LSI dhe dikur një nga personat më të afërt të Metës, Dritan Prifti, ka dorëzuar në KQZ kërkesën për të kandiduar si deputet i pavarur në qarkun e Fierit. 

Emri i tij nuk u pranua as nga Partia Socialiste, sikurse shpresonte ish-ministri i Energjitikës, i cili së fundmi u shpall i pafajshëm në një proçes për korrupsion. 

Emra të tjerë të njohur për kandidatë të pavarur nuk ka, përveç disave që për momentin mbahen sekret nga instituti qëndror që menaxhon proçesin elektoral.  


 

REGJISTROHUNI QE TE MUND TE POSTONI KOMENTE

Te nderuar lexues! Me poshte ju mund te perdorni mundesine te shpreheni rreth artikullit me komentet tuaja . Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e 24 ore Online.

Regjistrohu te komentosh feed Kommente (0 postuar)

gjithsej: | shfaqur:

Posto komentin tuaj

U lutemi shkruani germat qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Dergoje tek nje mik Dergoje tek nje mik
  • Print version Print version
  • Tekst i thjeshte Tekst i thjeshte

Tagged as:

No tags for this article

Vleresoje kete artikull

0
AMC