Home / Arte / Film (page 12)

Film

Kinema e re 3D në Tiranë

Rrjeti Imperial ka rikstrukturuar tërësisht Kinema Agimin, duke e përshtatur në formatin 3D, për të shijuar në maksimum efekte speciale dhe magjinë e kinematografisë. “Rrjeti Imperial mundësoi ristrukturimin e Kinema Agimi. Do të jetë me teknologjinë 3D”, shprehet Altin Prifti, ...

Read More »

Hapa ne rere- Fitues i Tirana Film Festival

“Tirana International Film Festival” përfundoi edicionin e tetë me ndarjen e 11 çmimeve, sipas kategorive përkatëse. Çmimin “Filmi më i mirë i TIFF” e mori filmi bullgar fiksion me metrazh të gjatë “Footsteps in the sand” i skenaristit Ivailo Hristov, që ...

Read More »

Kadilli me një dokumentar në Torino

Para dy netësh, në kinemanë Massimo të Torinos është shfaqur filmi dokumentar “Sono stato dio in Bosnia. Vita di un mercenario” i regjisorit të ri shqiptar Erion Kadilli. Filmi është bërë sipas romanit La guerra in casa, të autorit italian ...

Read More »

Josh Brolin, djaloshi i roleve të këqija

Teksa e sheh të shtrirë përtokë, mendon se ka nga ata aktorë që në rrjedhën e viteve i gjen në dhjetëra e dhjetëra filma me karrierë të zakonshme, por asnjëherë të jashtëzakonshme. Pikërisht këta lloj aktorësh rrezikojnë të hyjnë në ...

Read More »

Hollywoodi po bën filmat më të këqij

Billy Bob Thornton ka bërë një sulm të ashpër ndaj Hollywood-it dhe cilësisë së dobët të filmave të tij. Aktori, regjisori, skenaristi dhe muzikanti amerikan, 55 vjeçari Billy Bob Thornton, i cili ka qenë i nominuar për shpërblimin Golden Globe për ...

Read More »

“Hija e dhembjes” libër dhe film

“Hija e Dhembjes” e botuar libër kohë më parë, bëri autoren që atë rrëfim ta paraqes edhe nëpërmjet shiritit filmit. Në njëfarë mënyre, kjo është një formë proteste nga autorja, duke dashur që në forma të ndryshme ta ndërrojë gjendjen ...

Read More »