Home / Arte / Film (page 4)

Film

Kosova hyn në “Oskar”

Filmi “Shok”, me regji e skenar të Jamie Donoughue, dhe me një kast aktorësh nga Kosova, është i pari në listën e filmave me metrazh të shkurtër që nominohet për “Oskar”. Lajmi është bërë i ditur dje në faqen zyrtare ...

Read More »

Përzgjidhen filmat e huaj për çmimin Oscar

Nëntë filma u përzgjodhën për raundin e ardhshëm për nominimet për kategorinë e filmit më të mirë të huaj për çmimin prestigjioz kinematografik Oscar, njoftoi sot juria. Filma nga Belgjika, Kolumbia, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermania, Hungaria, Irlanda dhe Jordania u përzgjodhën ...

Read More »

Ime më Marija

Rrëfimi i Pjerin Logorecit, biri i artistes së njohur Marije Logoreci / Kohët kur ajo e merrte me vete në xhirime, kopshti me lule … roli i fundit dhe vitet e vështira të pensionit Vetëm një fëmijë që nuk duhet ...

Read More »

Jo kopjime, le të tregojmë historitë tona

Me regjisorin Luan Kryeziu, në një bisedë për filmin “Heroi” dhe si e sheh sot kinematografinë në hapësirën shqiptare Vullneti për sukses dhe lakmia për përfitime shpesh na bën servilë, kopjues dhe shumë të dëmshëm për shoqërinë. Artistët janë detyruar ...

Read More »

Ballkani i vështirë i të rinjve

“Mishmash” Katër filma realizohen përgjatë një jave në qytetin e Pogradecit Mary Marinopoulou ka udhëtuar nga Greqia për të qenë pjesë e “Mishmash”, një program i ri brenda “Ballkan Film Festival”, i cili u dha mundësi katër regjisorëve të rinj ...

Read More »

Yllka Mujo merr çmimin e karrierës

Çmimet: Artisti i ri më i mirë Bes Bitraku Aktorja më e mirë joprotagoniste Adelina Muça Aktori më i mirë joprotagonist Jorgaq Tushe Aktorja më e mirë protagoniste Olta Daku Aktori më i mirë protagonist Neritan Liçaj Regjia më e ...

Read More »

Kur Enver Hoxha lavdëronte xha Sulon

Fehmi Hoshami ishte vetëm 30 vjeç kur nisi të projektonte në mendje personazhin e xha Sulos, sipas skenarit të Skënder Plasarit. Ai donte të demaskonte vesin e personazhit, dhe njëkohësisht ta bënte atë një figurë të dashur për publikun. “Xha ...

Read More »

Ballkani përmes rrëfimeve të kinemasë

Ka nisur dje në qytetin e Pogradecit edicioni i pestë i Festivalit Ballkanit të Filmit dhe Kulinarisë / 100 filma dhe 60 autorë do të prezantohen përgjatë gjashtë ditëve të këtij evenimenti Edicioni i pestë i Festivalit Ballkanik të Filmit ...

Read More »