Home / Arte / Muzike (page 4)

Muzike

Tri ditë me vallen shqiptare

Zhvillohet në Lushnjë edicioni VIII i Festivalit Folklorik Tipologjik Kombëtar i Valles Popullore Burimore 2015 Nga Engjell Serjani Për tri ditë me radhë në qendrën kulturore “Vaçe Zela” të qytetit të Lushnjës nga Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike në bashkëpunim ...

Read More »

Nadja Jankoviç merr trofeun shqiptar

Për tri ditë rresht në Tiranë u mbajt Festivali Ndërkombëtar i Kitarës Nadja Jankoviç nga Mali i Zi është fituesja e çmimit “GRAND PRIX” në Festivalin Ndërkombëtar të Kitarës, që përgjatë tre netëve u mbajt në Akademinë e Arteve në ...

Read More »

Homazhe për Tonin Tërshanën në RTSH

Familjarë, miq, kolegë dhe artdashës të muzikës së Tonin Tërshanës, artistit që ndërroi jetë dy ditë më parë, u përkulën parpara arkëmortit të tij në homazhet e mbajtura në hollin e RTSH-së. Tonin Tërshanën, kompozitori Aleksandër Lalo do ta kujtojë ...

Read More »

Ndalet kënga e Tonin Tërshanës

Shuhet Tonin Tërshana / Këngëtari i njohur ndërroi jetë në moshën 66-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë Kënga e Tonin Tërshanës ka ndalur përgjithmonë dje, për të mbetur në pentagramet e historisë së muzikës shqiptare. Këngëtari i njohur është ndarë ...

Read More »

Ermonela Jaho, kurse falas në TKOB

Sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, do të jetë në fillim të tetorit në Teatrin e Operës dhe Baletit. Më datat 14-18 tetor, ajo do të jetë pjesë e një paneli që do të drejtojnë një kurs specializimi për të ...

Read More »

“Don Giovanni” hap sezonin e TKOB

Opera “Don Giovanni”, opera me dy akte nga Mozart, do të hapë sezonin e ri artistik të Teatrit të Operës dhe Baletit. Ky produksion i cili është tërësisht i ri për sa i përket konceptit regjisorial, skenografik dhe kostumeve do ...

Read More »