Home / Opinion (page 4)

Opinion

Liderët shqiptarë kundër SHBA

I pari lider i Shqipërisë që shpalli armike SHBA-në ishte diktatori komunist Enver Hoxha. Sa erdhi në fuqi, i preu marrëdhëniet diplomatike me SHBA-në dhe Anglinë, duke mbyllur ambasadat përkatëse. U largua edhe UNRA që furnizonte me ushqime Shqipërinë e ...

Read More »

Ja pse Pablo Neruda u vra nga regjimi kilian i Augusto Pinoçetit

Nga Paolo Manzo Pablo Neruda u vra. Lajmi është konfirmuar së fundmi nga ekspertë të UniversitetitMekmaster në Kanada, Universitetit të Kopenhagës në Danimarkë dhe disa studiues kilianë, të cilët kanë investiguar prej kohësh mbi këtë çështje eshtrat e poetit të famshëm, fitues tëÇmimit Nobel për Letërsisë. Në fakt, një bakter përgjegjës për botulizmin, ishte gjetur tashmë në vitin 2017 në kockat e Nerudës nga i njëjti grup ekspertësh, duke ...

Read More »