Viktor Medvedchuk, për një kohë të gjatë një figurë udhëheqëse pro-ruse në politikën ukrainase, deri më tani ishte i shtrirë që kur u shfaq në Rusi vitin e kaluar. Një mik personal i presidentit rus Vladimir Putin, politikani ukrainas u arrestua duke u përpjekur të ikte nga Ukraina vitin e kaluar dhe më pas u soll në Rusi si pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve. Tani botimi i një artikulli nga Medvedchuk në gazetën ruse Izvestia duket se paralajmëron rikthimin e tij në arenën publike.

Koncepti për rikthimin e tij është i qartë: Kremlini me sa duket ende e sheh Medvedchuk si udhëheqësin e bllokut politik pro-rus në Ukrainë dhe është i përgatitur vetëm të diskutojë kushtet e paqes me të, jo me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Ajo sugjeron se Kremlini po kërkon furishëm një rrugëdalje nga qorrsokaku në të cilin është mbështetur në Ukrainë.

Publikimi i Medvedchuk i bën jehonë artikullit të Putinit të vitit 2021 mbi marrëdhëniet ukrainas-ruse. Ai përsërit ankesat e zakonshme kundër Perëndimit, qorton publikun mosmirënjohës ukrainas për shitjen e vëllazërisë së tyre sllave në Perëndim dhe u kujton lexuesve se rajoni i industrializuar i Donbasit kishte ushqyer prej kohësh pjesën tjetër të vendit.

Në një nivel praktik, artikulli bën thirrje për krijimin e një lloj qendre emigracioni, një “qeveri në mërgim”, ndoshta, që do të fliste në emër të “partisë së paqes” ukrainase që supozohet se është dëbuar nga vendi nga Presidenti Zelensky. . “Një lëvizje politike e atyre që nuk u dorëzuan, që nuk hoqën dorë nga bindjet e tyre edhe duke pasur frikë nga vdekja apo burgu, të cilët nuk duan ta shohin vendin e tyre të bëhet mjedis për një përplasje gjeopolitike”, siç shprehet me pompozitet Medvedchuk.

Kievi ishte gati për kthimin e Medvedchuk. Qeveria ukrainase ia hoqi me shpejtësi shtetësinë ukrainase dhe mandatin si deputet parlamentar, dhe të njëjtin fat pati edhe partneri i tij më i afërt i biznesit, Taras Kozak, dhe dy deputetë të tjerë pro-rusë parlamentar, në mënyrë që ata të mos pretendojnë se përfaqësojnë Ukrainën. .

Pak para publikimit të artikullit, Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se Kozak po përpiqej të ndërtonte ura diplomatike jozyrtare me Evropën për të lobuar në axhendën pro-Kremlinit. Duke gjykuar nga pasazhi në artikullin e Medvedchuk në të cilin ai shkruan se “askush nuk ka kohë për partinë ukrainase të paqes në Evropë ose në Shtetet e Bashkuara”, nëse do të kishte një mision të tillë, ai ishte qartësisht i pasuksesshëm.