Kosova

Asociacioni, ndarje e Kosovës? Ja çfarë thotë Ivica Daçiq!

Zëvendëskryeministri serb dhe ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq tha se së shpejti duhet të formohet Asociacioni i Komunave Serbe, gjë e cila sipas medieve serbe është fuqia e parë politike e serbëve në Kosovë pas vitit 1999.

I pyetur nëse Asociacioni është një hap drejt ndarjes së Kosovës, Daçiq ka thënë se në këtë kohë nuk mund të flitet për këtë gjë, transmeton Telegrafi.

“Kjo është forma e parë autonome që është më e ulët se ajo që ne e quajmë provincë”, citohet të ketë thënë Daçiq.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button