Bota

Gjermani, De Maiziere dënon dhunën kundër refugjatëve pas trazirave në Drezden

Pas një nate të dytë përleshjesh mes protestuesve dhe forcave të policisë, përpara një qendre strehimi të refugjatëve në qytetin e Drezdenit, ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere bëri thirrje për frenimin e simpatizantëve të ekstremit të djathtë e të racistëve.

Vetëm një ditë pasi 31 efektivë u plagosën gjatë demonstratës së dhunshme kundër azilkërkuesve, forcat e rendit krijuan një zonë sigurie rreth qendrës që strehon emigrantët. Situata mbetet e tensionuar, edhe pasi policia përdori gazin lotsjellës e lëndë paralizuese ndaj radikalëve të ekstremit të djathtë, që rriheshin me protestues majtistë.

Trazirat në Drezden kanë shtyrë zëvendëskancelarin Sigmar Gabriel, që të vizitojë gjatë kësaj të hëne qytetin.

E ndërsa Europa po përballet me një fluks rekord emigrantësh nga Siria e Iraku, të kthyer në shqetësim për vetë stabilitetin e saj, politikanët gjermanë u druhen pasojave financiare dhe sociale, që do të ketë ky vërshim njerëzish mbi vendin e tyre, i cili është dhe më i lakmuari prej azilkërkuesve.

Angela Merkel e cilësoi këtë ngërçin më të madh, me të cilin përballet Bashkimi Europian sot, duke kapërcyer edhe krizën e borxhit grek. Por shqetësim po mbjell edhe një tjetër fenomen i lidhur me situatën: agresiviteti i shtuar ndaj të huajve.

Vetëm në gjysmën e parë të vitit, 150 raste djegiesh e sulmesh të tjera janë regjistruar ndaj qendrave të emigrantëve, ngjarje këto që e kanë shtyrë ministrin e Drejtësisë, Heiko Maas, të deklarojë se nuk do të ketë asnjë lloj tolerance ndaj ksenofobisë e racizmit.

Ky vërshim i jashtëzakonshëm refugjatësh nga Lindja e Mesme e Afrika e Veriut i detyrohet sa periudhës së verës, kur deti më i qetë favorizon lundrimin, aq edhe kaosit që ka përfshirë Libinë, vendi nga ku nisen shumica e anijeve me klandestinë.

Por ka dhe një arsye tjetër: edhe pse qëllimi i tij është mëse humanitar, operacioni “Mare Nostrum” në njëfarë mënyre po nxit fluksin e atyre që vërshojnë drejt Europës, të cilët nuk e kanë me frikën se do të humbasin jetën në Mesdhe, pasi nisen me bindjen se do të shpëtohen nga Roja Bregdetare italiane.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button