Bota

Jemen, me dhjetëra të vrarë nga sulmet ajrore

Me dhjetëra persona, shumë prej tyre civilë, mbetën të vrarë në sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite në jugperëndim të Jemenit, në qytetin e Taizit.

Lajmi është bërë i ditur nga një organizatë për ndihma, si dhe u raportua edhe nga media e kontrolluar nga rebelët Houthi.

Shumë shtëpi u shkatërruan plotësisht dhe shumë prej të plagosurve nuk u arritën të dërgoheshin në spitale, duke ndërruar jetë për shkak të mungesës së ndihmës mjekësore.

Agjencia e lajmeve SABA, e cila është kontrolluar nga lëvizja Houthi, tha se sulmet ajrore kishin si shënjestër pallatin Taiz dhe lagje Sala, e cila dominohet nga popullsia Houhti.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button