ParlamentarePolitika

Kuvend, diskutohet ligji për arsimin e lartë. Berisha: Atentat universiteteve

Në seancën parlamentare të kësaj të enjteje kanë nisur diskutimet për projekligjin për arsimin e lartë.

Në fjalën e tij, kryetari i grupit parlamentar të PD, Edi Paloka ka akuzuar mazhorancën për hartimin e një ligji në mënyrë të njëanshme.

“Nuk ka pasur asnjë konsultim për këtë projektligj”, ka deklaruar Paloka.

Por kreu i grupit të PS, Gramoz Ruçi është përgjigjur duke thënë se, vetë opozita zgjodhi të mos jepte asnjë kontribut për këtë ligj.

“Nuk është përgjegjësi e mazhorancës, që deputetët e opozitës të bëhen bllokues dhe jo kontribues. Ata kishin gjithë kohën e domosdoshme për 4 muaj rresht që ta shqyrtonin”, ka thënë Ruçi.

Sipas tij, komisioni i arsimit ka bërë një punë maratonë me seanca dëgjimore, me të gjitha grupet e interesit.

Ruçi ka shprehur më tej gatishmërinë e mazhorancës për ta diskutuar me opozitën ligjin, por jo për të vajtur me bisedime shterpë.

Pak më vonë, duke marrë fjalën në seancë, ish-kryeministri Sali Berisha ka kritikuar ashpër ligjin për arsimin e lartë.

Berisha është shprehur se, futja në rendin e ditës e këtij projektligji është jashtë çdo kriteri.

“Ky projektligj është një atentat ndaj universiteteve publike, është fund e krye antievropian dhe shtetëzon universitetet private”, ka deklaruar Berisha.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button