Bota

Shpërthimi në Tianxhin, arrestohen 12 të dyshuar

Policia kineze ka arrestuar 12 persona si të dyshuar në përfshirjen në shpërthimin masiv që ndodhi këtë muaj në qytetin-port të këtij vendi, Tianxhin e që i mori jetën 139 personave.

Në mesin e të arrestuarve ishin presidenti, zv/presidenti dhe tre zyrtarë të tjerë të lartë të kompanisë e cila kishte nën menaxhim depon me kimikale që shpërtheu.

Lajmi për arrestimet e 12 të dyshuarve, vjen vetëm një ditë pasi u shkarkua, nën dyshimin për korrupsion, kreu i rregullatorit për siguri në punë, autoritet i cili duhej të ishte treguar më i vëmendshëm kur bëhet fjalë për kushtet e punës në depo si ato të Tianxhin.

Ndërkohë, banorët e qytetit kinez të Tianxhinit, shtëpitë e të cilëve u dëmtuan nga shpërthimet e fuqishme të 12 gushtit, ditë më parë kanë protestuar me kërkesën për dëmshpërblim nga qeveria.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button